Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Wielu z nas pamięta moment otrzymania kluczy do wymarzonego mieszkania lub domu. Pierwsza wizyta we własnych czterech kątach to jedna z chwil, którą pamięta się przez całe życie. W naszym regionie, zwłaszcza w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, to zjawisko miało wręcz masową skale. Jak grzyby po deszczu rosły kolejne osiedla z wielkiej płyty. Mieszkanie stało się dobrem ogólnodostępnym, dla górników osiedlających się na Śląsku z różnych części kraju. Przepustką do własnego „M” była praca w ciężki warunkach pod ziemią. Pomimo zmian ustrojowych mieszkania w dalszym ciągu są „towarem deficytowym”.

Dlaczego więc nie pomóc kolejnym pokoleniom, naszym dzieciom czy wnukom? Właśnie ta idea przyświeca powstaniu programu mieszkaniowego Platformy Obywatelskiej. Istotą  programu jest 600 zł dopłaty na wynajem mieszkania oraz kredyt  zero procent dla  wszystkich młodych Polaków, którzy chcą mieć mieszkanie. Fatalna polityka NBP, bagatelizowanie zagrożenia ze strony inflacji, sprawiła że stopy procentowe w Polsce należą do najwyższych w Europie, a zdolność kredytowa Polaków dramatycznie spadła.

Program kredyt zero jest jednym ze sposobów na realizację bardzo uzasadnionego stwierdzenia, że mieszkanie ma być prawem, a nie towarem. Za kredyt 0 proc. będzie można sfinansować zakup mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym. Dzięki temu nie tylko setki tysięcy Polaków będzie stać na mieszkanie, ale  również działanie to pobudzi  gospodarkę m.in. w zakresie branży  budowlanej, materiały, AGD itp. 

Wbrew opinii krytykantów wszelkiej maści, program ten nie polega na rozdawnictwie, a na stworzeniu warunków, które ułatwią zakup własnych „czterech kątów”. Wszyscy pamiętamy zapowiedzi i deklarację premiera Mateusza Morawieckiego z 2019 roku, kiedy to zapowiadał powstanie 100 tys. mieszkań. Z bólem i trudem udało się zbudować niecałe  20 tys.  Dla porównania podczas rządów PO powstało ćwierć miliona mieszkań, a nasze programy „rodzina na swoim” i „mieszkanie dla młodych” odnosiły sukcesy.

Kolejnym punktem programu mieszkaniowego Platformy jest przeznaczenie 10 mld złotych w perspektywie  czteroletniej, na remonty mieszkań komunalnych. Dlaczego właśnie dla samorządów? Przede wszystkim ich prezydenci, burmistrzowie czy wójtowie są blisko ludzi i świetnie potrafią skalkulować potrzeby oraz wymagania mieszkańców. Według danych GUS w Polsce jest co najmniej 60 tys. mieszkań komunalnych, które ze względu na zły stan techniczny są niezagospodarowane. Równocześnie ponad 100 tys. gospodarstw domowych oczekuje na najem lokali z mieszkaniowego zasobu gminny (tzw. socjalnych, komunalnych i tymczasowych). Niektóre czekają na swój przydział nawet po kilka lat. Dlaczego więc nie przyspieszyć tego procesu? Gminy borykają się z szeregiem problemów, w tym również brakiem środków na remonty mieszkań socjalnych, które nieremontowane  niszczeją znacznie szybciej.  Inwestycja w programy mieszkaniowe to inwestycja w następne pokolenia. Rachunek jest prosty – pracujesz? To stać się na mieszkanie. Jeśli chcemy walczyć z wyludnianiem się miast naszego regionu, musimy  stworzyć godne warunki do życia i rozwoju młodym Polkom i Polakom, w tym jest przyszłość.

Krzysztof Gadowski

11

Komentarze

 • Mafia ,PIS i PO 11 marca 2023 17:15Wie Pan jak postępuje mafia.Albo zgodzisz sie placic nam haracz i moze tobie zostanie cos z ochłapów,albo nie bedziesz z nami i wowczas tak Ciebie zalatwimy , ze nie nic dostaniesz - czyli w przypadku PPK jak sie nie zapiszesz to pracodawca nic Ci do wyplaty zamiennie z tego co mial przelewac do PPK nie wyplaci.
 • Goral 11 marca 2023 07:43Do Rybaka: jak to idiotycznie twierdzic ze PIS znalazł pieniadze".Otoz głąbie PISowski Oni je inflacja ,zreszta celowo wywołaną ukradli .Okradli ludzi spracowanych a oszczednych.Stało sie to po tym jak wskutek rozdawnictwa w celu kupowania glosow ,liczac na fanty z Brukselki ,Brukselka nie dala obiecanych. Nie wierzysz ,to policz : załóżmy ze miałeś na koncie na jakiś cel oszczędzone 100 000zl.Inflacja 2021r to 8,5 %oficjalnie ,Inflacja 2022r to 20%. Łącznie za tamte lata straciłeś 25 000zl realu wartosci tej sumy .Liczac ze 6%to inflacja Putina to 19000zl rąbał Ci PIS drukujac bilety NBP .I tak jeszcze raz udowodnili ze w tym kraju praca w gow...sie obraca jak pod postem Matusiaka pisze Ewa.Tak sie Rzadzi z oszczednosci innych.Wiec nie ciesz sie ze PIS znalazl ,placisz to do dzis w rachunkach ,matolku.
 • Goral 11 marca 2023 07:26do Rybaka.:Tak w Zakopanym uruchomili nowa drukarnie bletow NBP
 • Rybak 10 marca 2023 17:32A to w PO pieniądze się już znalazły to kupcie się coś zjeść polecam wasz przysmak ośmiorniczki smacznego POsilku
 • Wyborcy 09 marca 2023 22:50Drogi Panie podajcie wszyscy badania poparcia dla wszystkich potencjalnych partii.Lecz czynicie to całkowicie nierzetelnie .Nie zwrócił Pan przypadkiem ,ze jest tam brak podawania przewidywanej frekwencji i celowo zle oddanych glosow.To tez jest sposob glosowania.Nawet Pan nie wie ile bedzie przyjemność iść i pokazać Wam wszystkim fakju. Fakju za wasze rządzenie, fakju za wasza ordynacje wyborczą gdzie tyłko jak ktos tu juz opisal mamy wybór samych kolejnych zaraz ,zaraz którymi okradaćie nas spracowanych obywateli.Jak nie jedni wiekiem emerytalnym to kolejni inflacją A na h.... nam tacy rządzący!;
 • mialo byc 09 marca 2023 13:37Promjacym sie
 • IrekK 09 marca 2023 13:36Panie Posle,słyszał pan zapewne dosc ostre,może nawet wulgarne zdanie;. o czyms reklamowanym albo o kimś pracującym sie.Zdanie to brzmi ,"myje.....,goli...,pi....,krawaty wiąże,usuwa ciąże".Owszem nikt nie jest nieomylny ale jak słucham te Wasze pomysły na poprawienie jakości zycia Polakow tylko po to abyście to Wy mogli dalej tkwić przy poselskich korytach ,brac nadal diety to szlag człowieka trafia. A wie Pan co jest glowna Wasza winą.Winą to to ze nie pracowaliście ani fizycznie ani jako specjaliści fachowcy przynajmniej po 30lat, nie znacie wiec przez to problemow zycia szarych sumiennych obywateli gdyz nimi nie byliscie.Wy poprostu nas w celu dostania sie na piedestał próbujcie kupić a nie ułatwić ,wspomóc i to jest Wasz problem.Jestescie niewiarygodni.Najzabawniejsze a zarazem najsmutniejsze jest to ze cierpią na tym wszystkim uczciwi gdy cwaniaki śmieją sie w twarz.
 • Rysiek 09 marca 2023 11:46Dla przypomnienia ja ,przeżyłem 3inflacje tj. komunistów, liberałów czyli Balcerowicza 1991r ( ludzie sie wieszali -kredyty obrotowe, spółdzielcy budownictwa - mieszkania częściowo splacone rzucali zwracając do spółdzielni jako warunek oddłużenia i wracali mieszkać do swoich poprzednich czworakaow,posiadacze przedpłat na "malucha" mogli se papierosy za nie kupic) ... i w trakcie obecnie niesprawiedliwych .Wszyscy jestescie pi jednym gow... Wiec karuzela sie przez psucie pieniądza kreci a to dlatego ze tzw . bilety NBP nie sa złote i mozna je wydrukować wedle potrzeb rządów RP.
 • Super 09 marca 2023 09:25 Wybierz mnie ,ja Wam dam cukierka,wybierz mnie ja Im zabiore, albo,wybierz mnie -ja Was wszystkich wyp....
 • Dżuma lub Cholera 08 marca 2023 13:48Kochani Wyborcy, wybierzcie mnie ,to ja Wasza Dżuma ,nie ta druga zwana Cholerą. Gdy wybierzecie mnie, obiecuje Wam: dostatnie zycie, bedziecie mogli dalej w kolejnej kadencji na mnie głosować. Będę walczył z Wami ,fuj -chciałem powiedzieć z mafią VATowską, będziecie produkowali ile tylko zechcecie. Nie martwcie sie, pieniedzy będzie w bród, tez je naprodukujemy. Nie da Wam żona ,nie da wam matka to co ja wam dam -wasza polityczna obiecanka......bedziecie mogli tez chodzić honorowo do pracy, jej także będzie w bród. Kazdy kto z Was zapragnie miec życzenie - zaspokoi je możliwością darowizny albo dożywotniego świadczenia pracą na naszą polityczną czyli wspólną potrzebę. Nikt Was nie zwolni z obowiązku świadczenia pracy, zadbamy o to..dożywotnio, aż po grób waszej deski. Bedziecie bardzo bogaci : w ZUSie -obiecane, w funduszach którymi my zarzadzamy- wzrastające ,na koncie -pęczniejące. Dostaniecie nawet akcje Skarbu Państwa ..bedziecie mogli cieszyć sie liczbami, nawet Wam dołożymy część sumy którą z drugiej kieszeni zaiwanimy. My sie tym zajmiemy , my umiemy , my wiemy lepiej od Was co wam i ile potrzeba oraz na co dodrukować. Zresztą szczęśliwy człowiek niewiele potrzebuje. Przekonacie sie o tym. Wy zarobicie a my to weźmiemy , .. Kochamy Was. Narodzie idż zagłosuj , bedzie wlasnie wowczas nam żyło sie lepiej.
 • Swiadomywyborca 08 marca 2023 11:34Na czym polegają wybory .Rzucamy np słowo-"mieszkania", czyli -wybierzcie mnie, ja dopilnuje abym za takie pojmowanie rzeczywistości to ja mogl brac gaze. Dlatego te hasla wg kodu zastepczego a znaczącego w stylu" wybierz mnie ",padaja zawsze przed wyborami. W trakcie ,problem i jego komplikacje rzadko istnieje.. Tu nie o mieszkanie czy aborcje , tu nie o problem pałowania górnikow lub nie palowania chodzi lecz o zwycięstwo Tego który te słowa czesto jako haslo tez nieodpowiedzialnie wypowiada. Tak to nalezy moim zdaniem pojmowac. Gdyby to chodziło o prolem ,lecz tu nie chodzi ,pizniej 4 kata ciszy i forsa gotowa ,tuchidzi o "Wybierz mnie" ,ja Wam dam cukierka,wybierz mnie ja Im zabiore, albo,wybierz mnie -ja Was wszystkich wyp....

Dodaj komentarz