UM Racibórz
UM Racibórz

Prezydent miasta Dariusz Polowy wskazywał, że już od początków funkcjonowania zamkniętej części parku wodnego mówiono o budowie części zewnętrznej. Opracowanie projektu funkcjonalno – użytkowego (PFU) zostało złożone do budżetu miasta w 2021. W 2022 r. PFU zostało zgłoszone do programu Polski Ład i otrzymało gigantyczną dotację w wysokości 31 milionów zł. Oznacza to dofinansowanie w wysokości 90 procent wartości inwestycji. Do przygotowania PFU w przetargu wyłoniona została firma Archiprojekt z Lublina, która ma za sobą realizację blisko 80 tego typu obiektów m.in. w Żorach, Polkowicach, Oborniku, Lubaniu, Lwówku, Jaworze. Dariusz Polowy udał się wraz z urzędnikami w swoisty tour po Polsce, gdzie poszukiwał najlepszych rozwiązań w tej dziedzinie w naszym kraju. Włodarz miasta wraz ze swoją ekipą był np. w Ciechocinku, Legnicy, Ostrowie Wielkopolskim. Prezydent Polowy powiedział: - Bez wątpienia mocnym punktem rozbudowanego Aquaparku będzie jego kolaż z dużą ilością zieleni w układzie odrobinę amfiteatralnym. Powierzchniowo kompleks atrakcji będzie nieco większy niż powierzchnia samego H2Ostróg. Pozostała część przewidziana jest jako teren ściśle rekreacyjny. Projekt wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu. Niecki basenowe będą w części najniżej położonej. Daje to możliwość obserwowania kąpiących się dzieci przez rodziców leżących na leżakach. Całkowita powierzchnia inwestycji to 15 tysięcy m2.

Atrakcje

Głównym powodem, dla którego raciborski park wodny ma być odwiedzany zarówno przez  mieszkańców, jak i turystów ma być sieć atrakcji. Magnesem, który ma przyciągnąć amatorów kąpieli, będzie dwuczęściowa zjeżdżalnia pontonowa. Obiekt taki funkcjonuje w Aquaparku Moravia pod Brnem. W Raciborzu będzie miała zawrotną wysokość 15,4 m. Oprócz niej fani wodnych uciech znajdą tu: wodny plac zabaw, brodzik z ciepłą wodą, zespół trzech zjeżdżalni (o wysokości od siedmiu do 12 metrów), basen sportowo-rekreacyjny, basen wypływowy oraz basen rekreacyjny. Większa część z atrakcji z przymrużeniem oka została skierowana do osób w wieku od czterech do 104 lat. Prezydent Polowy stwierdził, że: - dobrze będą się bawić tu niemowlaki, dzieci przedszkolne, dzieci szkolne ich rodzice oraz dziadkowie. Granicą korzystania z atrakcji będzie zdrowie i odwaga tych, którzy będą chcieli z nich skorzystać.

Wodny plac zabaw będzie miał powierzchnię prawie 400 m2. Jego dno zostanie wyłożone bezpieczną nawierzchnią. Dzieciaki, które będą chciały z niego skorzystać znajdą tu aż siedem różnych „tryskaczy” kształcie kwiatków czy motylków. Zabawę pociągną także dwie armatki wodne. Najmłodsi użytkownicy będą bawić się na trzech zjeżdżalniach, dwóch wieżach, ściance wspinaczkowej i na moście.

Brodzik z ciepłą wodą to 120 m2 wody o głębokości do 40 centymetrów. Do tego w komplecie szkraby docenią dwa urządzenia zabawowe, jeżyka wodnego i dzwonek wodny.

Imponujące rozmiary będzie miał także basen sportowo – rekreacyjny. Tu woda wypełni aż 600 m2. Maksymalna głębokość basenu wyniesie 1,8 metra. Będą się na nim znajdować dwa tory pływackie wraz z modułami skoczni, grota sztucznej fali, różnego typu masażery, gejzer powietrzny, armatka wodna, pływające zabawki wraz ze siatką do wspinania. Do basenu będą mogły wejść także osoby z niepełno sprawnościami, bo oprócz klasycznych schodków będzie doń prowadzić także pochylnia. Mniejszy będzie basen rekreacyjny. Tu mówimy tylko o 160 m2. Jego głębokość wyniesie od 1,2 do 1,35 m. Całoroczną atrakcją ma być basen wypływowy. Będzie się w nim znajdować podgrzewana woda. Oddajmy raz jeszcze głos włodarzowi piastowskiego grodu, który zachwala tę właśnie atrakcję: - Basen wypływowy raczej nie jest przeznaczony do pływania, ale do rekreacji w czystej postaci. Będzie się można pławić w ciepłej wodzie nawet w temperaturze otoczenia dochodzącej do – 10 stopni Celsjusza. Będzie on połączony z basenem wewnętrznym specjalną śluzą.

Całości dopełniać będzie ponad 1000 leżaków, 40 dużych żagli zapewniających cień oraz naturalny prezent od matki natury – duży kompleks zieleni. Rozwiązania, które zapewnią komfort użytkownikom wodnego kompleksu rekreacyjnego, będą miały także charakter ekologiczny. Wodę w basenie podgrzewać będą pompy ciepła. Projekt przewiduje także zastosowanie systemu energooszczędnych i ekonomicznych pomp obiegowych. Projektanci przewidzieli do wykonania niecek basenowych stal nierdzewną najwyższej klasy.

Czy realizacja marzenia się opłaci?

Nie jest tajemnicą, że Aquaparki aktualnie przeżywają raczej regres i podobnie jak cała turystyka dotknięte są kryzysem związanym, chociażby z wysoką inflacją. O kłopotach „wodnych światów” pisał już na łamach tygodnika Józef Romanowski. Jakby wychodząc naprzeciw tym obawom, prezydent Polowy w swojej wypowiedzi prezentującej inwestycję o niebagatelnej przecież wartości 35 milionów zł podkreśla, że obiekt nie da sobie rady na rynku bez zapewniania mu odpowiedniego marketingu i promocji. Zasięg, który wyznaczył włodarz miasta na przyciągniecie turystów, by skorzystali z „piastowskiego wybrzeża” to 40 kilometrów, bo tyle jesteśmy w stanie przejechać, by dobrze się pobawić w różnego typu Aquaparkach. Na „full” rekreacyjna oaza będzie funkcjonować przez trzy miesiące w roku – w czerwcu, lipcu i w sierpniu. Będzie potrzeba zatrudnienia dodatkowych ratowników, kasjerów i pracowników obsługi technicznej (w lipcu i w sierpniu doliczono się potrzeby nawet 21 etatów przeliczeniowych). Całkowity koszt funkcjonowania kompleksu przez jeden sezon (w warunkach aktualnych) został obliczony na 770 tysięcy zł. Tymczasem obiekty tego typu sprzedają od 45 do 50 tysięcy biletów ciągu sezonu. Jeden bilet dla osoby dorosłej ma kosztować 17 zł. Bilety ulgowe dla dzieci i młodzieży uczącej się kosztowałyby 12 zł. Zatrudnieni urzędnicy po zastosowaniu odpowiednich kalkulacji policzyli, że przychody ze sprzedaży biletów przyniosłyby 780 tysięcy zł. Prezydent polowy stwierdził: - Będzie potrzebna duża akcja promocyjna i to jeszcze przed oddaniem obiektu do użytkowania. Zaangażujemy media, internet, ale także centra handlowe, gdzie są przecież powierzchnie reklamowe.

Komentarze

Dodaj komentarz