Materiały prasowe / Andrzej Michał Derwisz Pisarz Science Fiction
Materiały prasowe / Andrzej Michał Derwisz Pisarz Science Fiction

Chociaż wybory za siedem miesięcy i oficjalnie do prowadzenia kampanii nikt z głównych graczy się nie przyznaje, polityczna temperatura wzrasta. Natomiast formalnie agitacja wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu 24 godziny przed dniem wyborów. Specjaliści twierdzą jednak, że w Polsce o poparcie elektoratu zabiega się co najmniej trzy miesiące przed tym dniem.

Tak, czy inaczej nadchodzą ciężkie miesiące dla osób, które z zasady nie interesują się polityką, na wybory nie chodzą, i nie pójdą również w 2023 roku. Oni nie będą przedmiotem westchnień polityków, oni też najchętniej opuściliby kraj na kilka miesięcy i wrócili „po wszystkim”. Istnieją oczywiście wyborcy zdecydowani, ale o nich nie ma co wspominać, właśnie dlatego, że są zdecydowani, i żadna siła z obranego kursu ich nie zawróci. Za to obywatele budzący się z politycznego letargu tylko od wyborczego święta mogą liczyć na pełną atencję, czy wręcz adorację walczących w zawodach partii. I właśnie oni powinni uważnie oraz krytycznie przyjrzeć się różnym partiom. Ale powinni strzec się przed rozmaitymi technikami manipulacji i chwytami propagandowymi, którymi kierują się spece od public relations służący politykom. Dwoją się i troją, aby znaleźć najlepsze sposoby lansowania swoich zleceniodawców i zbrukania wrogów.

W latach trzydziestych XX wieku na Uniwersytecie Columbia w USA opracowano listę chwytów propagandowych i manipulacyjnych. W większości pokrywają się ze spostrzeżeniami zawartymi w słynnej Erystyce A. Schopenhauera, wydanej w 1864 roku. Słowo erystyka pochodzi z greki i oznacza sztukę doprowadzania sporów do korzystnego rozwiązania bez względu na prawdę materialną. Brzmi znajomo?

Technik jest mnóstwo, ale wspomnę o kilku, bo stykamy się z nimi na co dzień. Efekt aureoli i przeciwstawny efekt diabelski. W pierwszym przypadku szuka się jednej pozytywnej cechy przedstawianego podmiotu i na tej podstawie przypisuje się mu, często niezasłużenie, kolejne cechy pozytywne. Na przykład: jeżeli ktoś jest ładny, to uznajemy, że jest również pracowity, inteligentny, uczciwy. W „diabelskim” odnajdujemy cechę negatywną, zwykle drugorzędną, a potem strzelamy do woli. Chodzi źle ubrany? Więc musi być: niezbyt rozgarniętym, leniwym niechlujem. Jak nietrudno się domyślić aureolę budujemy naszemu pupilowi, a piekielnymi cechami obdarzamy wrogów.

Zdarza się jednak, że piarowcy przesadzą, źle ocenią sytuację i wówczas doprowadzają do efektu bumerangu, czyli skutków odwrotnych niż oczekiwane. Powstają w wyniku nieumiejętnej, bywa kłamliwej perswazji. „Bumerang” wzmacnia zazwyczaj postawy, które chciało się zmienić i pobudza niechęć lub nawet wrogość wobec źródła propagandy. To również brzmi swojsko, prawda?

Konkretnych przykładów z polskiego życia politycznego nie podaję, sądzę, że każdy odnajdzie ich mnóstwo i to zgodnych ze swoimi politycznymi sympatiami…

Andrzej Derwisz
2

Komentarze

  • hmm 27 kwietnia 2023 10:29Jak to spiewa Budka Suflera „Cóż z tego znowu wyszło? W piwnicy znowu przyszło żyć tym, co tworzyli jutro jak mit! -Oszust do oszusta ,hej !– jak tam wiek emerytalny?- hej! jak tam inflacja, odpowiada drugi pierwszemu także głośno . Obydwoje rządząc nie mieli na emer stażowe dla spracow ludzi ale na urlopy gornicze do wczesnych emer górniczej juz po raz kolejny tak .. I masz tu kuźwa wybór ? …Dżuma lub Cholera ,nie licze pedalstwa lub grabienie KRUSowskie pod siebie czyli „biede” jakze czesto strasznie majętnych– cztery wiodące partie. PO, PIS, SLD i PSL..Ilu to znow pracowników z 50 letnim stażem pracy nie dożylo emerytur i tych kolejnych świąt.
  • Kuba 25 kwietnia 2023 08:07Ja juz żadnym Politycznym oszustom nie wierze. Dorwali sie tacy do wladzy ,bez względu na staż pracy kradli wiek emerytalny, wyprzedawali zachodowi na "pniu" co sami nie budowali. Nastepnie dorwali sie kolejni , zaczęli rozdawać oszczędności innych uruchomiajac produkcje Biletow NBP i wywolujac kradzież zasobów finansowych przez inflacje. Tlumaczyli ze covid,wojna. .Syn Tuska- jak przekazaly media dostal 40000zl , córcia Kasia 18000zl, ziec 150000zl covidowego. -Górnicy z poparciem chorych Zw Zaw juz trzeci raz otrzymali wieloletnie bardzo dobrze płatne Urlopy Gornicze do i tak wczesnych ich emerytur ,choc miasta nie ma kto sprzątać. -Kaczynski chcialby nierzadko bogatym rozdawac mieszkania komunalne aby wygrać wybory bo sam je nie budowal ,nie pyta sie przy tym co da kolejnym naprawde biednym do zamieszkania- szalasy, namioty czy ogłosi kolejną patriotyczną zbiorke na biednych..-Tusk chce teraz rozdawac babcine 1500zl ale sam w zyciu ile i gdzie pracowal?!- nie przeczytasz w internecie...Kaczynski rolnikom do wszystkiego bedzie niewiadomo z czyjego dopłacał.i tak ja przemian rzucają sie naszymi dochodami łącznie z tym co sprzedał pid Wrocławiem parafialną dzialke.- W najlepszej sytuacji sa jedna do nadal czerwoni pierwsi sekretarze oraz Balcerowicz i Glapinski.Pensje mają jak to mawia stary Krakowiak "po Byku". Ide na wybory gdyz mam blisko, inaczej by mi sie nie chciało, --skreślam wszystkich!

Dodaj komentarz