KMP Żory
KMP Żory

W miniony czwartek, policja w Żorach przeprowadziła nową odsłonę swojej kampanii na rzecz bezpieczeństwa pieszych, znaną jako "Bezpieczny Pieszy". To inicjatywa, która w tym roku była już realizowana kilkakrotnie i ma na celu zwiększenie świadomości o bezpiecznym poruszaniu się po drogach.

Policjanci skupili swoje działania na monitorowaniu kierowców, którzy ignorowali przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych. Do pomocy wezwało ich zaawansowane narzędzie - dron z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ta nowoczesna technologia pozwoliła na obserwację i rejestrowanie wykroczeń z dużej odległości.

Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, takich jak nieprawidłowe omijanie pojazdów zatrzymujących się na przejściach dla pieszych, przejeżdżanie na czerwonym świetle, rozmawianie przez telefon podczas jazdy czy jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, nie umknęło uwadze drona. Informacje o wykroczeniach były natychmiast przekazywane do najbliższego patrolu, który natychmiast podejmował działania.

W ciągu jednego dnia, dzięki temu innowacyjnemu podejściu, policjanci zdołali zarejestrować aż 26 wykroczeń. Najczęstszymi naruszeniami były wyprzedzanie na oznakowanych przejściach dla pieszych oraz omijanie pojazdów, które zatrzymały się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Policjanci z drogówki z Żor zapowiadają, że tego typu operacje będą kontynuowane, dążąc do stałej poprawy bezpieczeństwa na drogach. Korzystanie z dronów stanowi ważny krok ku zwiększeniu świadomości kierowców oraz zmniejszeniu liczby wykroczeń drogowych.

3

Komentarze

  • Obywatelka24 20 czerwca 2023 01:02W rządowej tv tylko ciągle powtarzają "pieszy ma pierwszeństwo" - a ci to zrozumieli dosłownie - zawsze i wszędzie. Nieważne jakie są światła, nieważnie czy coś jedzie - BO MA PIERWSZEŃSTWO! Iluż kierowców ma niesłusznie odebrane PJ - i związane z tym konsekwencje - np. utrata pracy - czy jakiś pieszy sprawca poniósł konsekwencje swojego zachowania - i wynagrodził kierowcy uszkodzenia pojazdu, straty finansowe za np zwolnienie z pracy czy utrzymanie rodziny kierowcy? Kierowcom podnieśli mandaty - a pieszym czy rowerzystom? - NIE! Czy można latać dronami nad pojazdami, pieszymi? Co z ODO? - przecież jego kamera może podglądać inne osoby. Czy wiedzą jakie są konsekwencje upadku takiego 1 i więcej kilogramowego ustrojstwa na samochód, na pieszego? (spidersweb.pl/2015/12/upadek-drona-puchar-swiata.html - gdzie do tragedii zabrakło kilku centymetrów) Gdzie tabliczki informujące o tym fakcie? Sprzęt do zakłócania jest coraz tańszy i mniejszy. A jakby zgubili drona? (jak w Makowie Mazowieckim - 200 000 zł poszło się... - bo go nie znaleziono).
  • ZmotoryzowanyPatrol 18 czerwca 2023 23:29Ja bym dodał - DLA ICH BEZPIECZEŃSTWA - BEZWZGLEDNY NAKAZ zatrzymania i rozejrzenia się (za złamanie każdego karać po 400 zeta każde). Kamizelki odblaskowe czy lampki - po zmroku i przy gorszej widoczności - również w mieście. Piesi usłyszeli że "mają pierwszeństwo" - i tylko tyle zapamiętali. A potem winę zrzuca się na kierowców - bo to najłatwiej. Pieszy ma drogę hamowania ZERO metrów, auto jadące tylko 50 km/h - ok 13 metrów. A pedalarze? - podobnie. Dla nich pobudować progi na skrzyżowaniach. Odebrać im pierwszeństwo przed autem skręcającym w prawo (skręcasz - masz ograniczone pole widzenia, a nagle na pełnej wpier..a ci się pedalarz). Nawiasem pisząc - dla nich też powinny być mandaty po 500 zł za niekorzystanie ze ścieżki rowerowej. Rozważyłbym obowiazkowe karty rowerowe i punkty karne dla rowerzystów (co prawda nie mają prawa jazdy ale na numer PESEL). @ SzaryKierowca - "Za samo trzymanie komórki na przejściu - 300 zł." - trochę przesadziłeś - niektóre ubrania mają za małe kieszenie na telefony...
  • SzaryKierowca 18 czerwca 2023 20:32Znowu akcja skierowana przeciw kierowcom. Bo z nich najłatwiej łatać budżet na socjale i przekręty. Piesze łajzy dalej wchodzą na czerwowym często z nosem w komórce ale to kierowców karzą. No i durny przepis - mimo że pieszego nie ma w obrębie (10 i więcej metrów) przejścia - kierowcy mają zakaz wyprzedzania. Widać że zrobił to urzędas zza biurka tylko po to aby zdzierać kasę. Podnieść mandaty dla pieszych i rowerzystów - za przejście/przejazd na czerwonym - MINIMUM 500 zł, pełne odszkodowanie dla kierowcy za uszkodzony pojazd w przypadku wtargnięcia, wejścia na czerwonym. Za samo trzymanie komórki na przejściu - 300 zł. W przypadku zdarzenia z udziałem pieszego- najpierw sprawdzić aktywność na komórce u pieszego (to bardzo łatwo sprawdzić).

Dodaj komentarz