Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość / Archiwum
Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika, Prawo i Sprawiedliwość / Archiwum

Jeśli ktoś szukał okazji do świętowania to w Rybniku w ostatnich dniach było ich kilka. Świętowanie to jedno, ale dlaczego to takie ważne, by pamiętać o historii i tradycji? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć. 

Wczoraj miało miejsce Narodowe Święto Powstań Śląskich. Zostało one ustanowione w roku ubiegłym z okazji stulecia przywrócenia Śląska do Rzeczypospolitej. W tym roku obchodziliśmy je po raz pierwszy. Czy ktoś z Was pamiętał o tym, by złożyć kwiaty na grobach Powstańców lub w inny sposób uczcić należycie ludzi, którzy walczyli o naszą wolność?

W niedzielę obchodziliśmy Święto 200 lat kultu św. Antoniego w Rybniku - naszego miejskiego patrona. Co ciekawe na tych ziemiach kilkaset lat temu, św. Antoni był postrzegany jako patron chroniący przed pożarami, a my znamy go jako patrona rzeczy zagubionych.

Dlaczego piszę o ważnych historycznych momentach dla naszego regionu i kraju? To ciągłe przypominanie o historii; jednocześnie to właśnie ona buduje naszą tradycję, przekonania, wartości, oraz determinuje do działania. Historia – trudna – naszego regionu była kształtowana przez różne państwa, narodowości, aż w końcu po silną industrializację opartą na węglu. 

Teraz następuje kolejny przełom wywołany tzw. zieloną transformacją w UE. Każda zmiana powinna polegać na stopniowej ewolucji, nie zaś na rewolucji. Nie możemy zrównać z ziemią wszystkich budynków, naszego dobytku, zarówno tego materialnego jak i społeczno-kulturalnego. 

Niektórzy chcieliby, ażeby dokonała się rewolucja, która zmieni swego rodzaju mentalność opartą na nowej kulturze. Czy takie podejście jest osadzone w jakichś wartościach? To pytanie pozostawiam otwarte. Warto zwrócić uwagę na to, jak „ja" chcę się w tym wszystkim odnaleźć.

Pamiętajmy, że w historii budowanie nowego człowieka miało miejsce wiele razy, co kończyło się zwykle bardzo brutalnie. 

Dlatego ważne, by znać dzieje swojego narodu i przodków, tak by nie próbować po raz kolejny powielać tych samych błędów, a raczej wyciągać z nich wnioski. Ważne, by budować jakąś konstruktywną rozmowę. Dialog oparty na faktach, a nie zaś na emocjach. To zachęca do budowania lepszego człowieka, a w konsekwencji coraz to lepszego społeczeństwa. Jeżeli natomiast nie dbamy o kulturę, wartości i historię - to bardzo łatwo wmówić nam, że jesteśmy zacofani i nie myślimy współcześnie. Polskość to normalność. Bycie Polakiem to bycie człowiekiem dumnym ze swoich wartości, zasad, historii i tradycji.

Karol Szymura

Komentarze

Dodaj komentarz