Spółdzielnia Mieszkaniowa
Spółdzielnia Mieszkaniowa "JAS-MOS"

Ale prawda jest taka, że kryzys energetyczny trwa, choć nie odczuli nasi spółdzielcy wielkiej zapaści, podczas której lokatorzy marzli w mieszkaniach, co było podyktowane względnie  ciepłą zimą i znacznie krótszym okresem wiosennego grzania. Na całe szczęście Rząd RP dał radę z dywersyfikacją dostaw różnych paliw z innych rynków światowych. Choć jeszcze przed zimą występowały przejściowe problemy z dystrybucją węgla, były też trudności związane ze sprowadzeniem gazu spoza Rosji. Rządowi udało się  obniżyć zużycie energii oraz gazu o kilkanaście procent, oraz zamrozić ceny, choć już i tak na wysokim pułapie. Część lokatorów przeciwdziałało swoim racjonalnym zachowaniem i obroniło się przed wysokimi kosztami ogrzewania. Poprzez racjonalną gospodarkę ciepłem w swoim mieszkaniu  możemy uchronić się przed nadmiernymi kosztami centralnego ogrzewania. Dlatego w rozliczeniu poprzedniego sezonu lokatorzy mogą poczuć skutki swojego działania w swoim portfelu. Dlatego każdy może spojrzeć na swój rachunek za ogrzewanie, by przypomnieć sobie o kryzysie energetyczny, który de facto jeszcze trwa. Wymaga podkreślenia, że do końca roku, zamiast płacić 23 proc. podatku VAT, płaciliśmy tylko 5 proc. Jednak od stycznia 2023 roku po interwencji Komisji Europejski, Rząd RP został zmuszony do przywrócenia VAT-u do wysokości 23 proc.

Koszty ogrzewania trochę spadły, już nie są tak wysokie jak po inwazji Rosji na Ukrainę. Choć jak w przypadku gazu są nadal dwa razy wyższe. W przypadku energii elektrycznej koszty na giełdzie są również też kilka razy wyższe niż przed kryzysem energetycznym. I tylko różne działania Rządu RP, które są finansowane z budżetu – czyli z naszych pieniędzy – pozwalają zminimalizować negatywne skutki podwyżek i przymrozić ceny energii i gazu. Ale tak jak mówiłem kryzys energetyczny nadal twa, a od września teoretycznie zaczynanym sezon grzewczy (oby jak najpóźniej).

Jak ekonomicznie ogrzewać mieszkanie? O to moich kilka rad: odpowietrzać kaloryfery, nie zasłaniać grzejników firanami, zasłonami w tym meblami, należy korzystać z zaworów termostatycznych regulując indywidualnie w odpowiedni sposób temperaturę w pomieszczeniach, należy dbać o szczelność okien i drzwi, jeżeli wietrzymy mieszkanie to szybko i intensywnie, należy zmniejszać temperaturę przed snem oraz nie suszyć ubrań na kaloryferach.

Jak widzicie Państwo w naszym zachowaniu jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na koszty ogrzewania. Ze swej strony życzę Wam ciepłej zimy oraz dużo ciepła w Waszych mieszkaniach.   

Piotr Szereda Prezes Zarządu SM „JAS-MOS”

Komentarze

Dodaj komentarz