Jastrzębie-Zdrój. Carbonarium. Dzień pierwszy

Carbonarium to neologizm. Słowo, którego w słowniku do tej pory nie było, a którego rdzeniem jest to łacińskie pojęcie „Carbonium”, czyli węgiel. Pierwiastek ten ma liczbę atomową sześć. Jest podstawą chemii organicznej, a więc ożywionej. Węgiel jest więc synonimem życia. W przyrodzie pierwiastek ten występuje w wielu formach, z czego najbardziej znany jest diament i grafit. Węgiel jest więc cenny, a jego praktyczne zastosowanie zna każdy uczeń posługujący się ołówkiem. W przyrodzie można go znaleźć także w mieszaninach, z których jedna znana jest jako węgiel kamienny. Zawiera on od 75 do 90 procent pierwiastka. Ludzkości jest on znany od bardzo dawna jako paliwo (opalanie węglem znane było w Chinach już od drugiego wieku przed Chrystusem).

Jastrzębie -Zdrój.  Miasto zrodzone z węgla

 

W Polsce miastem, które wyrosło na węglu, jest Jastrzębie-Zdrój. Jeszcze w XIX wieku była to zwykła wioska. Następnie jej walory docenili kuracjusze, ponieważ odkryto, że okoliczna woda ma leczniczy wpływ. W drugiej połowie XX wieku zaczęto tu na skalę przemysłową wydobywać węgiel. Rolę tego pierwiastka w życiu miasta i jego mieszkańców docenili twórcy interaktywnej czteropiętrowej wystawy w budynku starej łaźni, której przywrócono nie tyle dawną świetność, co raczej, której nadano zupełnie nową rolę. Łaźnia Moszczenica stała się zbiegiem przeszłości i przyszłości. Miejscem, w którym czuć trudną i ciężką historię regionu, ale któremu nadano hipernowoczesne rysy.

 

Nowoczesność i przeszłość 

 

Carbonarium ma podobną tożsamość. Łączy historię i to tę historię najdawniejszą, zanim pojawił się w ogóle człowiek, z interaktywnymi rozwiązaniami wykorzystującej futurystyczną technologię i wiedzę. Twórcy carbonarium zachwalają to miejsce w następujących słowach: - Carbonarium to przestrzeń, która przenosi nas w podróż, wykorzystując historię i naukę, zachęcając do zrozumienia dziedzictwa górniczego i jego wpływu na naszą codzienność. Każde piętro zachwyca swoją inną opowieścią, angażując niemal wszystkie zmysły. 30 monitorów, 5 projektorów, multimedialne gry, audioprzewodniki i ogromna bryła węgla przy wejściu.

Prezydent Miasta Anna Hetman powiedziała: To fascynująca podróż przez historię miasta, kopalń i górników, która wciąga każdego odwiedzającego w głąb tajemniczego świata pod ziemią. Ta ekspozycja nie tylko ukazuje postęp technologiczny i porusza aspekt ekologiczny, ale również oddaje hołd ludziom, którzy poświęcili swoje życie, pracując pod ziemią. Dla nas – jastrzębianek i jastrzębian – ma to ogromne znaczne, bo niemal każdy ma w rodzinie kogoś związanego z górnictwem.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz