fot. UM Rybnik
fot. UM Rybnik

Cele i zakres

Projekt, związany z rewitalizacją stawów paciorkowych, ma na celu określenie najcenniejszych elementów ekosystemu, które wymagają ochrony.

- Naszym priorytetem jest zwiększenie odporności ekosystemu na zagrożenia klimatyczne, takie jak powodzie czy susze, przez utrzymanie małej retencji wodnej oraz systemów magazynowania wody - wyjaśnia Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika.

Fazy projektu

Inwentaryzacja przyrodnicza stanowi pierwszy etap kompleksowego projektu, który będzie również obejmował badania hydrologiczne i hydrogeologiczne oraz inwentaryzację geodezyjną. Finalny etap będzie miał na celu opracowanie konkretnych działań, które mają być realizowane na badanym terenie. Całość zadania będzie wsparta szeroką dokumentacją koncepcyjną i projektową.

Finansowanie i partnerstwo

Projekt realizowany jest w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027, ze szczególnym uwzględnieniem FST ZIT 2021-2027. Wśród beneficjentów projektu są Miasto Rybnik oraz Gmina Miejska Żory, która występuje jako lider projektu. Całkowity okres realizacji projektu wynosi trzy lata, od 2023 do 2026.

 

Komentarze

Dodaj komentarz