Materiał partnera
Materiał partnera

W obu tych przypadkach jesteś w dobrym miejscu. W poniższym tekście chcemy podzielić się z czytelnikami wiedzą i doświadczeniem na temat kupowania pierwszego samochodu dla młodego kierowcy. Wiemy, że nie jest to łatwa decyzja, dlatego przygotowaliśmy ten mini poradnik. Mamy nadzieję, że dzięki niemu zakup pierwszego auta dla młodego kierowcy będzie o wiele prostszy niż mogłoby się wydawać.

Dlaczego pierwsze auto jest tak ważne?

Pierwszy samochód to coś więcej niż tylko środek transportu. To symbol niezależności, dorosłości i wolności. To także sposób na zdobycie doświadczenia i pewności siebie za kierownicą. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób marzy, aby jak najszybciej po zdaniu egzaminu na prawo jazdy móc jeździć własnym autem. Jednak kupno pierwszego samochodu dla młodego kierowcy wiąże się z wieloma wyzwaniami i ryzykami.
To jaki on będzie może budować zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia z posiadaniem samochodu.
Należy też pamiętać, że jego zakup to dopiero początek. Do tego dochodzą koszty jego utrzymania: paliwo, ubezpieczenie, koszty napraw.

Pierwsze auto może, a nawet powinno być używane

Być może przeszło Ci przez myśl, że najlepszym rozwiązaniem jest kupienie nowego samochodu. W końcu nowe auto ma wiele zalet: jest bezpieczne, niezawodne, komfortowe. Nie musimy się martwić o awarię czy gwarancję. Jednak nowe auto ma także kilka wad: jest drogie, szybko traci na wartości i wymaga o wiele większej ostrożności w użytkowaniu. Każda, nawet drobna kolizja czy zarysowanie oznacza wysokie koszty napraw. Dlatego większość ekspertów zaleca, aby pierwszy samochód był używany. Przede wszystkim jest on o wiele tańszy w zakupie. Poza tym nie musimy się obawiać o drobne rysy czy wgniecenia, które są nieuniknione przy nauce jazdy. Po roku użytkowania możemy sprzedać używane auto bez większej straty, jeśli tylko poczujemy się za kierownicą dużo pewniej.

Czym się kierować podczas zakupu swojego pierwszego auta?

Kupując pierwszy samochód dla młodego kierowcy, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpłyną zarówno na satysfakcję, jak i bezpieczeństwo z jazdy. Oto najważniejsze z nich:

Cena

To oczywiście podstawowe kryterium wyboru. Warto ustalić, iż mamy np. 20-25 tys. zł na zakup. Do tego należy doliczyć ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe i wymagane do rejestracji auta. Nie zapominajmy też o kosztach paliwa i ewentualnych mini naprawach. Dopiero całościowe spojrzenie na koszty da nam pewien obraz tego, ile możemy przeznaczyć na auto.

Marka

To kwestia gustu i preferencji. Niektóre marki są bardziej popularne i prestiżowe niż inne, ale to nie znaczy, że są lepsze lub gorsze. Ważniejsze jest to, aby marka była znana na rynku od lat. Wielu młodych kierowców marzy o autach BMW, Audi ze względu na ich osiągi. Inni cenią sobie niezawodność, z której słyną auta japońskie na czele z Toyotą.

Rok produkcji

To ważny wskaźnik jakości i stanu technicznego samochodu. Co do zasady, im nowszy rocznik, tym lepiej. Nowsze samochody są zwykle bardziej bezpieczne, ekologiczne i oszczędne niż stare. Mają też więcej udogodnień, takich jak ABS, ESP, 4-6 poduszek powietrznych czy klimatyzację. Warto szukać tzw. złotego środka i nie kupować zbyt starych ani zbyt nowych samochodów. Optymalny wiek to około 8-10 lat.

Wielkość

To kwestia potrzeb i komfortu. Do nauki jazdy, szczególnie w mieście świetnie sprawdzą się małe i zwinne samochody, które łatwo zaparkować. Młodzi kierowcy chętnie sięgają po wersje 3 drzwiowe lub wersje hatchback, które są pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy najmniejszymi autami a typowymi sedanami.

Pojemność silnika

To kwestia mocy i oszczędności. Im większa pojemność silnika, tym większa moc, dynamika jazdy i większe prędkości. Jednak większa pojemność oznacza też większe spalanie i wyższe opłaty za ubezpieczenie. Dlatego nie warto kupować samochodu ze zbyt mocnym silnikiem, zwłaszcza jeśli jesteśmy początkującym kierowcą. Zbyt mocny silnik może zachęcać do szybkiej i ryzykownej jazdy, co może skończyć się wypadkiem lub wysokim mandatem. Optymalna pojemność silnika na sam początek przygody za kierownicą to około 1-1,5 litra.

Stan techniczny

To najważniejszy czynnik wpływający na bezpieczeństwo i niezawodność samochodu. Jeśli nie znamy się na kwestiach technicznych, należy korzystać z pomocy stacji diagnostycznej i udać się na tzw. badanie techniczne auta, które zamierzamy kupić. W żadnym razie nie należy kupować samochodu bez sprawdzenia jego stanu. Książka serwisowa, historia napraw i przeglądów to za mało. Podczas odpłatnego badania na stacji mechanik sprawdza karoserię, podwozie, silnik, skrzynię biegów, układ hamulcowy, zawieszenie, opony, elektrykę i wystawia opinię, w jakim stanie jest auto. Nie dajmy się zwieść niskiej cenie lub ładnemu wyglądowi. Lepiej zapłacić więcej za sprawny i bezwypadkowy samochód niż zmagać się z kolejnymi usterkami po kilku tygodniach od zakupu. Zainteresował Cię temat? Czytaj również pierwszy samochód dla młodego kierowcy - jaki wybrać?

Które marki aut cieszą się niesłabnącą popularnością wśród młodych kierowców?

Pomimo kilkunastu marek aut obecnych na rynku, młodzi kierowcy w wieku 18-25 lat mają nieco inne preferencje aniżeli kierowcy po 30 roku życia. Potwierdzają to dane z jednej z czołowych porównywarek ubezpieczeń, która regularnie publikuje dane na temat liczby zawartych polis dla danej marki z podziałem na wiek kierowców. Stąd możemy dowiedzieć się, że młodzi kierowcy wybierają najczęściej auta marek:

  • Volkswagen
  • Audi
  • BMW
  • Opel
  • Ford
  • Peugeot

Jak marka samochodu wpływa na cenę polisy OC dla kierowców w wieku 18-25 lat?

I tak dotarliśmy do ostatniego, ale jakże ważnego punktu. Temat ubezpieczeń, a zwłaszcza ich cen od lat budzi duże emocje. Wszystko przez to, że ceny polis OC rosną z roku na rok. Dodatkowo najwyższe ceny w przeliczeniu do wartości ubezpieczonego samochodu dotyczą właśnie młodych kierowców. Dlaczego tak się dzieje? Młodzi kierowcy są uznawani za grupę wysokiego ryzyka przez ubezpieczycieli, dlatego muszą liczyć się z wyższymi kosztami ubezpieczenia niż starsi i bardziej doświadczeni. Na koszt polisy OC ma również wpływ marka auta. Przykładowo BMW i Audi to marki, które statystycznie biorą udział w większej liczbie kolizji, a tym samym cena OC będzie dla nich wyższa aniżeli dla Toyoty czy Skody. Kupujesz używane auto? Na tej stronie dowiedz się, na czym polega przepisanie OC.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst wyjaśnił kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę planując zakup swojego pierwszego auta. Życzymy udanych wyborów i bezpiecznej jazdy.

Komentarze

Dodaj komentarz