Zdjęcia illustracyjne
Zdjęcia illustracyjne

Według autorów obu pism skierowanych do urzędu miasta flagi można było wywiesić już 10 sierpnia, czyli na święto patrona miasta. W odpowiedzi z urzędu można wyczytać, że herbowe flagi miejskie oraz kościelne zawisły w centrum miasta (przy ulicach Jana Pawła II, Kościelnej oraz Styczyńskiego) już w dniach 8-9 sierpnia i zostały ściągnięte 17 sierpnia. Według pracowników służb komunalnych: - Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamieszczony jest wykaz świąt państwowych, co do których istnieje obowiązek oflagowania miasta. Święto Wojska Polskiego nie zostało ujęte w tym rejestrze.

15 sierpnia został ustanowiony Dniem Wojska Polskiego na pamiątkę świetnego zwycięstwa nad wojskami bolszewickimi pod Warszawą w 1920 r. Historycy zgodnie stwierdzili, że wysiłek polskiego żołnierza uratował Europę Zachodnią przed komunistyczną nawałą. Niektórzy badacze dziejów uważają, że była to 18 bitwa decydująca o losach świata. Dzięki ofiarności i poświęceniu naszych wojsk dowodzonych przez marszałka Józefa Piłsudskiego Rzeczpospolita nie utraciła swojej suwerenności i nie stała się kolejną republiką radziecką.

Przypomnijmy, że flaga papieska jest w kolorach białym i żółtym (kolory te oznaczają czystość oraz piękno i bogactwo), natomiast barwy maryjne to biały i niebieski (ten ostatni kolor symbolizuje niebo, stałość i wierność. Herb Wodzisławia natomiast stanowi tarcza dwudzielna w słup, w heraldyczne prawym, błękitnym polu pół orła złotego bez korony, zwróconego w lewo, którego dziób, język, nogi i szpony czerwone; w lewym czerwonym polu połowa pięciolistnej złotej róży z zielonymi listkami między płatkami i z czerwonym dnem.

Komentarze

Dodaj komentarz