Materiał nadesłany
Materiał nadesłany

V Dni Kultury Żydowskiej w Żorach to nie tylko okazja do zapoznania się z tradycją i historią Żydów, ale także przypomnienie o ważnym wpływie społeczności żydowskiej na rozwój tego miasta. Wydarzenie, zaplanowane na 22, 24 i 25 października, odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach.

Początki tej inicjatywy sięgają udziału młodzieży żorskiej w projekcie edukacyjnym „Szkoła Dialogu” prowadzonym przez fundację Forum Dialogu. Zaangażowanie uczniów i uczennic Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Miarki w projekt „Nieistniejące miasto - gmina żydowska w Żorach” zostało docenione nagrodą w ogólnopolskim konkursie. Inspiracją dla organizacji Dni Kultury Żydowskiej była chęć przywrócenia pamięci o Żydach Żor i kontynuowania tego zamysłu.

Wśród atrakcji przygotowanych dla uczestników znajdują się warsztaty storytellingu, spotkania na temat wspólnej historii Niemców i Żydów, a także spacer po żorskim Cmentarzu Żydowskim. W programie przewidziano także koncert „Benkenisz/Tęsknota” oraz wystawę poświęconą żydowskim mieszkańcom Rybnika.

Całość wydarzenia odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Żory. Szczegółowy program oraz więcej informacji o V Dniach Kultury Żydowskiej można znaleźć na oficjalnej stronie biblioteki oraz na profilu facebookowym.

Komentarze

Dodaj komentarz