Wybory do Sejmu
W wynikach wyborczych z naszego regionu dostrzegliśmy interesujące przetasowania. Partia PiS, chociaż zachowała przewagę z 4 mandatami, straciła jeden w porównaniu z poprzednimi wyborami. Największą liczbę głosów zdobył Michał Woś, a na kolejnych miejscach uplasowali się Bolesław Piecha, Paweł Jabłoński oraz Grzegorz Matusiak. Teresa Glenc oraz Julia Kloc-Kondracka nie zdobyły wystarczającej liczby głosów, by wejść do Sejmu.
Koalicja Obywatelska utrzymuje stabilność z trzema mandatami. Wśród jej reprezentantów znaleźli się Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała oraz Gabriela Lenartowicz.
Co ciekawe, Trzecia Droga z Łukaszem Osmalakiem na czele oraz Konfederacja z Romanem Fritzem zdobyły po jednym mandacie. Z kolei Nowa Lewica nie będzie miała reprezentanta w Sejmie, mimo że jej lider, Piotr Urbańczyk, zdobył 8 126 głosów.
Wybory do Senatu
Okręg 72. Okręg ten obejmuje powiat raciborski, wodzisławski oraz miasta Jastrzębie-Zdrój i Żory. Wyraźnie wyróżnili się tutaj dwaj kandydaci:
- Henryk Siedlaczek z Koalicji Obywatelskiej zdobył 39,30% głosów.
- Ewa Gawęda, reprezentująca Bezpartyjnych Samorządowców, uzyskała 37,92% poparcia.
Pozostali kandydaci: Adam Pustelnik (Ślonzoki Razem) z 12,04% oraz Konrad Makarewicz (Konfederacja) z 10,74%, zdobyli znacznie mniej głosów.
Okręg 73. Tereny tego okręgu to powiat rybnicki, mikołowski oraz miasto Rybnik. Tutaj również dwaj kandydaci zdobyli znaczną większość głosów:
- Piotr Masłowski z Trzeciej Drogi uzyskał 40,77% poparcia.
- Wojciech Piecha reprezentujący PiS zdobył 36,52% głosów.
Pozostali kandydaci w okręgu to Andrzej Fojcik (Konfederacja) z 13,07% oraz Mirosław Małek (Polska 2050) z 9,64%.
W obu okręgach różnica między dwoma liderującymi kandydatami jest niewielka, co świadczy o zaciętej rywalizacji i podzielonych sympatiach wyborców.
Komentarze