Dominik Gajda
Dominik Gajda

Seriale te cieszyły się niesłabnącym powodzeniem i przez długi czas utrzymywały się na szczytach popularności platform filmowych takich jak Netflix.

Pełnometrażowy Doppelganger jest jeszcze bardziej wyrafinowany pod względem artyzmu. Fabuła filmu przenosi nas w siermiężne lata 70. i 80. i ukazuje losy dwóch pozornie niezwiązanych ze sobą mężczyzn. Krótki opis filmu dostarczony przez dystrybutora mówi: „Hans żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Bitner mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości”.

W rolę Hansa wcielił się brawurowo Jakub Gierszał, o którym recenzent filmu Paweł Piotrowicz napisał: „Świetnie dobrany aktor, który łączy nordycką urodę z pełnym dystansu, szelmowsko-diabelskim spojrzeniem, przez które próbuje przebić się zafascynowana nim nastoletnia bohaterka Emily Kusche. Od Hansa przez cały czas trudno jest odwrócić wzrok, ma w sobie coś hipnotycznie-demonicznego”.

Jeszcze wyżej poprzeczkę zawiesił Bitner grany przez Tomasza Schuchardta, o którym ceniony filmoznawca Łukasz Muszyński napisał: „W krótkim czasie przeszedł on od ról młodych gniewnych do swojskich everymanów zmagających się z wewnętrznymi demonami. Jego Jan to bodaj najciekawsza postać w całym "Doppelgängerze" i zaprawdę szkoda, że twórcy nie dali mu tyle samo czasu ekranowego co bohaterowi Gierszała”.

Tą zaiste wybuchową mieszankę uzupełnia postać Katarzyny Herman, grającą postać oficer prowadzącą Hansa oraz Andrzej Seweryn, który wcielił się w ojca. Sceny do filmu kręcone były we Wrocławiu, który miał przypominać Strasburg. Film w bardzo wielu momentach nawiązuje do zimnowojennych thrillerów szpiegowskich takich jak "Z przenikliwego zimna" autorstwa Johna Le Carre'a.

Produkcję możemy zobaczyć m.in. w rybnickim Multikinie 19 października o godzinie 20.30.

Komentarze

Dodaj komentarz