Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju / Archiwum
Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju / Archiwum

Opada nastrój powyborczej euforii, po uzyskaniu w miarę dobrego wyniku egzotycznej koalicji. Kolejny każdy tydzień oczekiwania na dorwanie się do władzy i powołanie nowego gabinetu uświadamia nie tylko im ale też wyborcom, jakie może być zamieszanie. W pierwszej kolejności trzeba pogodzić ogień z wodą jeżeli chodzi o programy, tak naprawdę 11 koalicjantów politycznych. Zakopać topory wojenne pomiędzy liderami i uczciwie, sprawiedliwie podzielić stanowiska w rządzie, później na niższych szczeblach, potem w mediach, i jeszcze w spółkach skarbu państwa itd... Uzgodnienie tego wszystkiego dla liderów jest jak stąpanie po polu minowym.

Trzeba powiedzieć jasno, że budująca się tak zwana wielka kolacja składająca się od Lewicy szeroko pojętej (kilku liderów i tych skrajnych poglądów), PSL u (konserwatywnego), Polski 2050 (liberalnej), Partii Zielonej oraz PO (liberalno, konserwatywno, lewicowej) to trudne puzzle do złożenia. Pokazać się też chcą debiutanci niosący na swoich sztandarach np. ochronę zwierząt a z drugiej strony „kochający Donalda Tuska inaczej” Michał Kołodziejczyk, a w tym konserwatywny Kosiniak-Kamysz.

Pierwsze miesiące będą takim trochę koglem-moglem naszej polityki. Czy to wytrzymają tak zwani mali koalicjanci, którzy chcą podkreślać swoją niezależność od Platformy Obywatelskiej? „Nowi” liderzy na scenie politycznej doskonale wiedzą, że muszą się odróżniać, bo gdy staną się tacy sami, poparcie społeczne dla nich zniknie.

Trzeba pamiętać, że już występują sprzeczne oczekiwania samych grupy różnych wyborców. Przed wyborami gromadzono ich pod jednym sztandarem „***** ***”, teraz czas połączyć się nie hasłowo, ale programowo.

A czym się różnią? Podział występuje, począwszy od ochrony transferów społecznych (koniec z rozdawnictwem), po racjonalizacja finansów publicznych (pieniędzy nie ma i nie będzie). Poprzez złożenie akcentów przedsiębiorczość, a godną płacę, po rozliczanie PIS zgodnie z prawem i Konstytucją RP, a obietnicą utrzymania zgody narodowej, po legalizację aborcji z jej zakazem. To tylko kilka przykładów czym różniły się poglądy polityków KO, Lewicy i Trzeciej Drogi.

Wierzę, że ten galimatias polityczny powstrzyma Prezydent RP Andrzej Duda swoją powagą urzędu i spełnianiem swoich obietnic programowych.

Piotr Szereda

3

Komentarze

  • Obywatelskie Spoleczenstwo 06 listopada 2023 07:36Jak Pan zapewne wie w dzien zaduszny na cmetarzach odbyla sie kolejna zbiorka na hospicjum w różnych miejscowosciach. Jak to się mawia na zbiorke i na potrzeby zawsze znajdzie sie okazja...ale rodzi sie tez mysl ...:a teraz Panie i Panowie decydenci , urzędnicy, prokuratorzy, politycy ...Ile kosztowala woda słuząca a wykorzystana do napełnienia otwartego basenu oddanego w miesiącu październiku do użytku w miejscowości Żory Rój i czy teraz decydenci będą nią aby odzyskać tą kase butelkować butelki spożywcze lub chociaż zużyją ją na czyszczenie ulic.... Nie Pan przekaze radnym z zaprzyjaznionych Zor pytanie .... wstyd Wam ?!
  • MarekK 04 listopada 2023 10:10Przed wieloma laty temu byl Pan o ile dobrze pamiętam w JSW rzecznikiem zw zawodowych. --Pamięta Pan zapewne taki stary kawał o adwokacie co za jedną tylko sprawę utrzymał rodzinę i wykształcił syna .Gdy ten młody syn po zdobyciu aplikacji, w jeden dzien zakończył trwająca od 40 lat sprawe ktory stary ojciec tyle lat ciągnął, stary adwokat -ojciec zaczął lamentować .- Otóż Wy takze byli związkowcy kopalniani wszystkich związków z także Piotrem Duda ktory po raz kolejny został obecnie nadal przew. Solidarnosci, jesteście jak ten stary adwokat i od 40 lat utrzymujecie sie z problemu tzw. emerytur stażowych, o ktorych postulat zapadł w roku 1980? .. A co byście robili jakby temat ten juz dwie kadencje temu rozwiązano za czasów PISu ktory miał to załatwić? . Jednak i za ich kadencji pieniadze na wszystko byly tylko nie na ten temat . Dlaczego, bo ogłosi sie w tej sorawie dopiero sukces gdy z 200tys zostanie takich wszystkich żywych jeszcze tylko 20tys osobników do czego juz niewiele brakuje. Wowczas związkowcy ,byli związkowcy a obecni jakże czesto politycy PISu odtrąbia wspólnie sukces , jednak do tego czasu jest zajęcie , można dalej z okazji wyborów obiecywać, obiecywać ,obiecywać ,obiecywać nadal ze rozwiążą ten juz od 43 lata nie rozwiązany problem, może frajerzy co jeszcze żyją uwierzą i będą sie cieszyć jakich to mamy wspaniałych związkowców ,przedstawicieli u władzy.?!. ktorzy; d 43lat Silidarnie walczą w ich imieniu o Emerytury Stażowe.Oj Politycy.
  • Śmiechuwarte 04 listopada 2023 09:33Co by ne było możecie sie " tłuc " politycznie między sobą a ja już dawno przekonałem sie ze u was wszystkich sprawiedliwość i gospodarność to tylko hasło wyborcze. I ja dorzucę kilka haseł powyborczych . "Łatwo sie rządzi za ukradzione inflacją oszczednosci spoleczenstwa ; Łatwo sie rozdaje co nie wasze kupujac tym samym głosy wyborców ; Na Urlopy Górnicze po raz któryś i kolejny bylo za siedzenie w domu do i tak wszesnych emerytur (zamiast zatrudnic tych ludzi do prac gospodarczych na miescie),ale nie bylo na emerytury stażowe dla osób z 45letnim i więcej stażem pracy ;. Na dzieciaki dla rodzin posiadajacych setki , tysiace hektarow lub olbrzymie czesto ukrywane majątki bylo, na hospicja trzeba zbierac po cmentarzach; Dlugoletna praca w Polsce znów stała sie nic nie warta, ale warte stało się ukrywanie majątków i dochodów. Znowu włączono maszynke do druku Biletow Narodowego Banku Polskiego a kto je mial ten jak najszybciej jak za komuny wymieniał na beleco .PIS zrobil z pracujacych Polakow i ze spracowanych dlugoletnia pracą emerytow ponownie stary komunistyczny portfel a zaczął rozdawać tym co 1miesiac skladki ZUS opłacili. Tak wiec czy Wy czy Oni , co za różnica?!- i tak uczciwa praca została ponownie oszmieszona.

Dodaj komentarz