Archiwum / Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika
Archiwum / Karol Szymura Radny Rady Miasta Rybnika

Na wstępie dziękuję wszystkim ponad 4300 osobom, które oddały na mnie swój głos. A teraz do rzeczy. 11 listopada to wyjątkowa data, ponieważ właśnie tego dnia, 105 lat temu, odzyskaliśmy niepodległość. To święto jest okazją do refleksji nad wartościami, które kształtują naszą tożsamość narodową. Filozoficznie uważam, że wolność wynika z odpowiedzialności, zaś odpowiedzialność rodzi się ze świadomości. Jakie wnioski można wyciągnąć z tych słów na tle historii Polski?

Niepodległość to wielki dar, ale również ogromne zadanie. W chwilach euforii po odzyskaniu niepodległości wielu Polaków mogło odczuwać jedynie radość z wyzwolenia spod obcej władzy. Jednak prawdziwa wartość niepodległości polega na tym, że staje się fundamentem naszego społeczeństwa i narodu. Nie jest to stan, który można przyjąć obojętnie, lecz wymaga on od nas odpowiedzialności.

Odpowiedzialność, o której mowa jest kluczowym elementem utrzymania wolności. Bez odpowiedzialności naród nie jest w stanie chronić i rozwijać swojej suwerenności. Musimy zdawać sobie sprawę, że niepodległość to nie tylko zyski, ale również obowiązki. Odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości kraju, za podejmowanie decyzji, które będą wpływać na losy Polski, jest nieodłączną częścią bycia wolnym narodem.

Świadomość to drugi filozoficzny element, który wpływa na naszą odpowiedzialność. Musimy być świadomi swojej historii, tradycji i wartości, które kształtują naszą tożsamość. To nasza świadomość pomaga nam rozumieć, dlaczego wolność jest tak cenna i dlaczego warto dla niej walczyć. 105. rocznica odzyskania niepodległości to doskonały moment, aby przypomnieć sobie historię naszego narodu, trudności, które pokonaliśmy, i triumfy, które osiągnęliśmy.

Świadomość narodu to również zdolność do analizy i krytycznego myślenia. Nie jesteśmy narodem wolnym, jeśli nie mamy możliwości wyrażania swojego zdania i kształtowania kierunku rozwoju kraju. Współczesna Polska musi podtrzymywać ducha niepodległości poprzez zachowanie pluralizmu i poszanowanie różnorodności poglądów.

Wartość odpowiedzialności i świadomości nabierają szczególnego znaczenia w obecnych czasach. Żyjemy w świecie, w którym wolność narodowa jest stale narażona na różne wyzwania. Konflikty, globalizacja i wpływ międzynarodowych instytucji stanowią wyzwanie dla suwerenności państw. Dlatego nieodzowna jest odpowiedzialność w utrzymaniu naszej niepodległości i świadomość zagrożeń, jakie ją otaczają.

Kończąc, zachęcam Was wszystkich do uczestnictwa w obchodach dnia 11 listopada.

Karol Szymura

3

Komentarze

  • Ślązak 13 listopada 2023 11:59A jaki j est twôj narôd? Jestes Ślązakiem czy Polakiem?
  • Bombardier 11 listopada 2023 10:42Bylem jak wielu z mojego pokolenia w zasadniczej służbie wojskowej aby umieć bronić tego kraju, gdy inni w tym czasie odraczani zarabiali kase. Na 27z poboru uzupełniającego wyszło nas oficjalnie fizycznie 16zdrowych. Psychicznie chyba wszyscy. Zmiażdżona miednica , złamany kręgosłup czy noga itp,itp -wojska powietrznodesantowe . Później zaczęło się ściganie na ćwiczenia lub wyjazdy po karte mobilizacyjną ,co roku. ...Tak tak ,chcieli mie dać az trzecią na raz ,parodia ..Za caly ten wysiłek w żadnej Ustawie któregokolwiek Rzadu ,Sejmu Polskiego nie uchwalono nawet dla takich jak my Ulgi Podatkowej za odbycie bezplatnej Zasadniczej Służby Wojskowej .W dupu nas mają .Tylko wówczas jak trzeba Ich majątków bronc. Oj wówczas jak bardzo Was potrzebujemy.
  • Historia 10 listopada 2023 09:29Nasza historia to złodziejstwo ,inflacja ,wojna, złodziejstwo, Bereza inflacja, wojna zlodziejstowo, inflacja, komunizm, inflacja, Balcerowicz ,inflacja, Tusk ,wyprzedaz i zlodziejstwo, PIS zlodziejska inflacja w celu kupowanie a głosów.

Dodaj komentarz