Prawdziwie zimowe, Barbórkowe bieganie [ZDJĘCIA, KOMENTARZE]


Prezydent Piotr Kuczera, w niedzielę, 3 grudnia w samo południe, wystartował 19. edycję Biegu Barbórkowego. Była to impreza, która tradycyjnie już kończyła roczne zmagania w Biegowym Grand Prix Rybnika, na które składają się również: Bieg Wiosny, Rybnicki Półmaraton Księżycowy i Kamień Extreme. 
– Jestem bardzo szczęśliwa, że na kolejny nasz bieg zapisał się komplet uczestników, czyli 900 osób. To pokazuje, że biegacze z Rybnika i okolic lubią startować w naszych imprezach. Już teraz zapraszam wszystkich do spróbowania swoich sił w przyszłorocznej edycji biegowego grand prix. Nie wiem, czy w jakimś innym mieście jest taki cykl. Warto więc z tego skorzystać. Generalnie jestem zachwycona, że pomimo tak trudnych warunków, aż tylu biegaczy pojawiło się na mecie. Udowodnili, że są twardzielami – mówi Wiktoria Wistuba, zastępca kierownika Działu Organizacji Imprez, Rozwoju Sportu i Promocji rybnickiego MOSiR-u.  
Tradycyjnie już organizatorzy przygotowali szereg dodatkowych kategorii. Oprócz open i wiekowych, wyróżnieni zostali także najlepsi rybniczanie, najstarsi uczestnicy biegu, a jedną z ważniejszych klasyfikacja była ta, przewidziana dla górników. Nagrody odebrały też osoby, które zameldowały się na mecie na miejscu 19. 
Trasą 10 km najszybciej pokonał Mateusz Mrówka (33 min. 20 sec.), wśród pań zwyciężyła Agnieszka  Gortel-Maciuk (38:24). Najlepszym rybniczaninem okazał się Marcin Ciepłak, a rybniczanką Joanna Griman. Oni także wygrali Biegowe Grand Prix Rybnika 2023. Ostatecznie w tegorocznym Biegu Barbórkowym, pomimo prawdziwie zimowej aury, sklasyfikowano 728 osób. 

PO BIEGU POWIEDZIELI 
Mateusz Mrówka, 1. miejsce open i wśród górników 

Bardzo się cieszę z piątego zwycięstwa w tym biegu. W tamtym roku byłem drugi, więc tym większa jest radość, że jako górnik wygrywam ponownie Bieg Barbórkowy. Pobiegłem taktycznie, nie spieszyłem się za bardzo, potraktowałem to jako treningowy bieg. Dlatego sam wynik czasowy był dzisiaj drugorzędny. Warunki  nie sprzyjały szybkiemu bieganiu, należało mieć odpowiednie obuwie. Najtrudniej było na zakrętach, gdzie kilka razy się poślizgnąłem, wszystko miałem jednak pod kontrolą. Najważniejsze było, aby nie zrobić sobie krzywdy, ale przy okazji dobrze się bawić. 

Marcin Ciepłak, 2. miejsce open, 1. Miejsce Biegowe Grand Prix 2023, najszybszy rybniczanin 
Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co dzisiaj osiągnąłem. Przed startem kalkulowałem, że Mrówka będzie pierwszy, Elasri drugi, a ja powalczę o 3. miejsce. Okazało się, że ze względu na pogodę bieg był trochę innych. Miałem buty terenowe i na odcinkach gdzie było ślisko, uciekałem swoim rywalom. Było to dla mnie zaskoczeniem. Później starałem się jak najdłużej trzymać Mateusza Mrówki, udało mi się to do 6 km. Następnie była już walka o przetrwanie. Jestem bardzo szczęśliwy również z tego, że Damian Drożdż, z którym walczyłem o zwycięstwo w Grand Prix przybiegł 4. i tym samym to ja wygrałem cały cykl. Jestem w szoku, że przy takich warunkach, trasa była tak dobrze przygotowana.   

Joanna Griman, 3. miejsce open, 1. Miejsce Biegowe Grand Prix 2023, najszybsza rybniczanka 
Oczywiste jest, że przy takiej aurze biega się dużo trudniej niż przy słonecznej pogodzie. Nie dość, że bywa ślisko, to jeszcze powietrze jest inne, ciężko się oddycha. Ogólnie było jednak fajnie, ja miałam postanowienie – byle do mety. Cieszę się, ze zwycięstwa w Biegowym Grand Prix. Dla mnie najtrudniejszy jest Kamień Extreme. Uważam, że niekoniecznie powinien ten bieg być w Grand Prix. To już trochę inny wysiłek, inne umiejętności są potrzebne. Niektóre przeszkody były dla biegaczy trudne. Dlatego nie wiem, czy w przyszłym roku będę startować w Grand Prix. Chociaż słyszałam, że Kamień Extreme ma się zmienić i być bardziej dla biegaczy, a nie dla fanów OCR. Jeżeli tak się stanie, to myślę, że będzie tam dużo większa frekwencja. Z rybnickich biegów najbardziej lubię Półmaraton Księżycowy i Bieg Barbórkowy. 

Klasyfikacja open:
Kobiety:

1. Agnieszka  Gortel-Maciuk 38:24
2. Magdalena Patas 38:37
3. Michalina Mendecka-Zejdler 40:01
4. Judyta Rębisz 40:15
5. Joanna Griman 40:17

Mężczyźni:
1. Mateusz Mrówka 33:20
2. Marcin Ciepłak 33:49
3. Abderrahim Elasri 34:01
4. Damian Drożdż 35:00     
5. Tomasz Wójcik 35:28

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz