Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego / Wikimedia Commons
Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego / Wikimedia Commons

Piszę ten felieton w Strasburgu – stolicy Alzacji – w Parlamencie Europejskim. Alzacja ma bardzo podobną historię jak nasz Górny Śląsk. Ma również – jak to na pograniczu – odmienny język, kulturę, kuchnię i tożsamość. Doświadczyły ją tak jak nas – wojny – i to najbardziej krwawe – jak to na pograniczu – o czym przypominają dalej stojące bunkry z Linii Maginota. I to właśnie tutaj symbolicznie w ramach pojednania niemiecko-francuskiego stanął budynek Parlamentu Europejskiego.

W tle słucham expose nowego Premiera Donalda Tuska i zastanawiam się, jaka będzie ta nowa Polska. Rozliczenia krzywd, złodziejstw i łamania prawa jest niezbędne i konieczne. Przywrócenie rzeczywistych i obiektywnych mediów publicznych, odzyskanie funduszy europejskich i pełnoprawny powrót Polski do Unii Europejskiej to muszą być absolutne priorytety. I ta nowopowstała „Koalicja 15 października” nie zawiedzie. Kolosalne wyzwania przed nami – nie tylko przed Polską, Śląskiem, ale i przed całym światem. Skomplikowana geopolityka, czyste powietrze, nowe miejsca pracy czy nawet uznanie śląskiej tożsamości powinny prowadzić do pojednania, zakończenia wojny polsko-polskiej. Bo w tych trudnych czasach jest potrzeba budowy silnej wspólnoty. Wspólnoty różnorodnej. Nie jesteśmy tacy sami. My to na Śląsku wiemy najlepiej. Mamy różne poglądy, mamy różne tożsamości i także różne doświadczenia historyczne. Ale to przecież nie wyklucza przyjaznego życia obok siebie, wzajemnego szacunku i budowania silnego społeczeństwa ludzi o różnych poglądach – jak to w kraju demokratycznym.

Przed nami Święta, Wilija, spotkania rodzinne i Nowy Rok. Niech to będzie dobra okazja do spotkań z rodziną, pojednania, rozmów, tolerancji i otwarcia na drugiego człowieka.

I tego Państwu życzę – niech ten świąteczny czas będzie spokojnym, rodzinnym, dobry czasem dla Was. Z moczką, konopiotką, makówkami albo kutią i zupą rybną.

I niech ten nowy – 2024 rok będzie lepszy – czego sobie i Państwu życzę!

1

Komentarze

  • Rzadynierzadu 18 grudnia 2023 08:05Proszę Panstwo -dorywa sie do władzy; obojętnie z ktorej opcji grupa skubanców ktora aby uzyskać swój cel obiecuje Wam darmowe fanty albo to że Was lepiej potraktuje niz innych wiec przekonani ze to jest fajna zabawa walicie na głosowania rękami i nogami .Tymczasem Oni widząc jakie jako spoleczenstwo mamy łącznie na kontach oszczednosci okradają nas wszystkich inflacją zostawiajac z tego co bardziej wg nich narażonym na dramatyczną biede np. na dzieci 500+ lub 800+ ,zostawiają takze tym ktorych się boją aby samemu nie utracić wladzy np na Urlopy Górnicze, reszta jest „dojona” aby mogli bawić sie za coś czego oni jako władza nie wypracowała..Wam inflacje i ochłapy a sobie spec ustawy o urealnieniu dochodów osób kierujących państwem. Efektem jest coraz wieksza bieda spracowanych juz ludzi przy coraz dłuższym stażu pracy.Czasami dołożą kosztem pozostalych jak by swoje dawali a to – nauczycielom ,czasami wojsku i policji wg tego komu sie chcą przypodobac.Ciekawe czy tez by tak robili gdyby mieli płacić złotem? A Wy biegacie i robicie Im rekordową frekwencje wyborczą więc dokładne o to Im chodzi. Zaklamanie rządzących dla Ich stanowisk nie ma konca.Niby mieliśmy żyć bogaciej a tu znów trzeba coraz wiecej na Szlachetną Paczke a gdyby Ci biedni zniknęli z naszego zycia to rzady oszustów znów inflacją ,bo co sie biedni dorobią – znów Ich naprodukują i znowu kolejna akcje do nas ogłoszą tym razem na np WOPP lub jeszcze inną. Nie bylo by w tym nic strasznego gdyby nie to ze te same władze tak bezmyślnie marnują pieniadze społeczne za ktore mogly by same tym biednym pomóc chociażby przez oszczednosci poprzez zatrudnianie okresowe Urlopowiczów do odśnieżania miasta..Polska to kraj w ktorym co zarobisz to albo Ci ukradna jak nie inflacją z OFE to inflacją z PPE i PPK albo roztrwonią co zarobiles jezeli samemu jak najszybciej tego sam nie wydasz. . Polskość to nienormalność.

Dodaj komentarz