Archiwum / Grzegorz Matusiak - Poseł na Sejm RP
Archiwum / Grzegorz Matusiak - Poseł na Sejm RP

Podobnie jak większość czytelników, ja też uważam, że święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi w całym roku. Tymi najbardziej wyczekiwanymi i przynoszącymi najwięcej radości. Nic nie może się równać z bożonarodzeniową atmosferą. Mimo upływu lat nadal z niecierpliwością czekam na ten wyjątkowy moment w całym roku, oczywiście nie jest to już tak żywiołowe oczekiwanie jak kilkadziesiąt lat temu. Ten przywilej należy się moim wnuczkom.

Świąteczna magia czyni nas lepszymi. Stajemy się bardziej otwarci na potrzeby i oczekiwania innych, nie tylko naszych najbliższych. I choć nie wszyscy mają odwagę się przyznać, ogarnia nas nastrój bezinteresownej życzliwości i empatii. Czyż nie są to cechy idealnego polityka?

Te rozmyślania doprowadziły mnie do intrygującego wniosku. Skoro święta tak nas gruntownie odmieniają na lepsze, to może w tych wyjątkowych dniach wprowadzimy do kalendarza parlamentarnego obowiązkowe głosowania nad ustawami o szczególnym znaczeniu dla obywateli.

Dobrym przykładem mogłaby być ustawa budżetowa, a więc akt prawny, który reguluje wpływy i wydatki z kasy państwa. Służba zdrowia czy oświata, to tylko dwa przykłady z wielu sfer naszego życia, na które bezpośredni wpływ mają budżetowe pieniądze. Każdy z nas może do tej listy dodać własne przykłady, inspirowane aktualnymi osobistymi potrzebami i oczekiwaniami. Teraz wyobraźmy sobie, że Sejm i Senat a później Prezydent uchwalają i zatwierdzają budżet w wigilie i święta. Mogę się tylko domyślać w jak ekspresowym tempie przeprowadzona zostałaby cała procedura. Pewno obyłoby się bez trwającej godzinami polemiki, słownych utarczek, poprawek do poprawek i całej masy wniosków o często opłakanych konsekwencjach finansowych. Za to ile prospołecznych inicjatyw, dzięki świątecznej atmosferze, miałoby szansę trafić na podatny finansowy grunt budżetowy, i to z korzyścią dla najbardziej potrzebujących. O ordynacji podatkowej, a więc ustawie regulującej wysokość płaconych przez nas podatków, nawet nie będę się rozpisywać.

Wszystko pięknie tyle, że wypaczylibyśmy sens świat. Dlatego życzę nam wszystkim, by świąteczna atmosfera została z nami jak najdłużej po świętach, a najlepiej przez cały 2024 roku!

Grzegorz Matusiak

33

Komentarze

 • Kuba 15 stycznia 2024 10:26Dlaczego nie chodze na wybory ,bo w Polsce nie ma i nie bylo DEMOKRACI ." Gęby za LUD krzyczące i sam lud znudzą"....Demokracja to jest tam gdzie każdy moze każdemu do PITa zajrzeć np. Dania.... Demokracja to jest tam gdzie rodziny "władzy" mają prawa ochronne ale są pod kontrolą społeczną a nie państwem kolesi wzajemnie siebie zatrudniających na intratnych posadach ....Demokracja to jest tam gdzie ludzie spracowani żyją godnie i mają Emer Stażowe a państwo nie wspomaga cwaniactwa na hasła rządzących . Jeżeli Wąsik i Kamiński są czyści to dlaczego Pan Prezydent nie zawiadomił prokuraturę że sąd prowadził przestepczy proceder ?! hmm
 • Wesolo nam 11 stycznia 2024 18:26Teraz na manifestacji w Warszawie Morawiecki obiecał każdemu po 1000$ za dziecko i po 10000sredniej płacy netto ,jak tylko pójdą na kolejne wybory głosować na PIS. Nie pytam Go ile bedzie kosztował chleb ale na to sami odpowiedzcie.
 • Damisiepowiesili 11 stycznia 2024 12:54Wymyślili sobie prawa na nas ktore Ich teraz dopadly. Pan Prezydent mial obowiazek zgłosić ze u Niego znajdują sie scigani prawomocnym wyrokiem przestępcy w celu Ich aresztowana. Jezeli jednak uznał ze to sąd jest przestepczy to On mial wysłać wojsko .Jezeli tego ani tego nie zrobił to znaczy ze sam stal sie przestępcą.Nas by zgnoili.. Zemscila sie procedura aresztowania Z Ziobry ,zemscily sie prawa wymyslate na nas ,wycinka drzew zewac300000, Brak udzialu w spisie 50000, pomówienia Sikorski Kaczynski dom do sprzedania, do akonskie mandaty drogowe ,zakaz telewizji w celi ,i wiele innych.Mysleli ze to ja Nas a dopadlo Ich i sami sie w tym topią
 • Iwona 11 stycznia 2024 10:29Telewizja Republika zbiera datki na wolne media .Postanowiłam procent z zysków uzyskanych! za otrzymane, za inflacji PISowskiej z odsetek ówczesnej lokaty w banku PKO ROR po opodatkowaniu belką ,ze Im coś wysle , podzielę sie ale kuźwa nie wystarczyło na opłatę za przesyl, nawet nie wystarczyło na znaczek ,widokówki ze słowami wsparcia i otuchy. Ps przed chwilka telewizja ta podała ze policja naruszyła mir domowy prezydenta .Ciekawe jednak Kto klepął przepis, iz w celu bezpośrednio ścigania przestępcy mozna wejść bez nakazu.
 • Arkadiusz Celar 11 stycznia 2024 08:10Sądzę ,ze każdy Kto wypuszcza w e-Nowinach jakikolwiek tekst pod którym istnieje możliwość kontynuowania dyskusji ,skoro juz wypowiada się na lamach gazety powinien w tej dyskusji uczestniczyć bezpośrednio lub pośrednio co dotyczy takze i Pana Posla. Ja bym pragnął aby Pan jako autor wyjaśnił nam skąd jego ugrupowanie bylo rządowe wzięło na 800+i a raczej Komu na to nieuzasadnione moim zdaniem szczególnie dla bardzo majętnych rodzin rozdawnictwo ,- komu zabrało i jak sie to bedzie mialo do inflacji i do realnych dochodów pracujących ? Panie Pośle prosimy o aktywność , bo jak widzi Pan rok juz jest mniej wesoły,spracowani ludzie dostają za wszystko coraz wyzsze rachunki , a istnieją podejrzenia ze powinien być dla wielu z byle rządu (to dobrze ze ceny rosna bo wówczas wiecej z vatu )- za kupczenie wyborcze jeszcze mniej wesoły .
 • Paweł M. 10 stycznia 2024 17:54Kaczyński dostał pytanie ,czy nie boi się że podzieli los Wąsika i Kamińskiego, ,lecz ja powiem : każdy Kto świadomie i celowo wywołał inflacje aby okraść społeczeństwo z oszczędności jest winny przestępstwa z wielką szkodliwością społeczną.
 • Mark 10 stycznia 2024 12:29PiS ogłasza zbiórkę. na syna zatrzymanego "Będziemy wspierać rodziny, którym zatrzymano ojców"--przeciez dostał 800+
 • antykorupcyja 10 stycznia 2024 11:58Pan Prezydent wlasnie mowi ze chroni ludzi walczących z korupcją aby korupcja zostala zwalczona ale czy korupcja polityczna 800+ na dzieci czy urlopy górnicze aby wygrac wybory bez pokrycia ja to w budżecie , kosztem inflacji a przez to oszczednosci spoleczenstwa gdy ten sam Pan Prezydent nie mial za czasow PISu na Emerytury Stazowe przy ktorych spracowani ludzie umieraja przed aktualnym wiekiem emerytalnym.
 • Nocnazmiana 10 stycznia 2024 05:15Słusznie. Adam ,potrafili wypuścić nie majac na to środków budżetowych 500+, tym samym czyniąc znacznie większą inflacje i okradając narod tym samym z oszczędności, teraz 800+ co po wyborach Unijnych i Prezydenckich pokaże ile jest warta złotówka i jakie ceny, to potrafili by tez bez mgnienia oka wydrukować także miliony zl+ . Malo tego ,mieli na 800+ ,na Urlopy Górnicze płatne jak praca na dole ale wyobraźcie sobie nie mieli na - w stażu 48-50lat pracy gdy Ktos rozpoczynał prace w wieku 14lat zycia ,na Emerytury Stażowe za swoich kadencji.Moi koledzy umieraja nie dożywszy emerytur mając wiecej niz 45lat pracy .Jak to mawiali bracia Czesi ,a h.... z taka Sprawiedliwością ,a h..... z takim PISem .Niech z nimi postępują wg ścieżki Ziobry czyli doprowadzenie, brak telewizora w miejscu; odosobnienia przygotowanej takze nam wszystkim ktorych przypadkowo mogli by też aresztować za jakis nwet nieumyślny błąd w zyciu. Należy sie Im to za celowa inflacje i okradanie z oszczędności spoleczenstwa tylko dlatego ze tak latwo sie Im rozdawalo aby kupować glosy i ukrywać długi SP.
 • Adam 09 stycznia 2024 20:34do@Piotra: Oj trzeba jeszcze poczekać.! Czy wiecie jak bardzo emeryci i renciści by sie wzbogacili, stać by Ich bylo na bochenek chleba , kostkę smalcu i kilo cukru...Oszczednosi , jakie oszczędności -na lekarstwa ? a po co Im oszczednosci , aspiryna przecież będzie dla Nich za darmo. Dodatek osłonowy 2024r,. komu przysługuje? Do kiedy można złożyć wniosek? zainteresuj juz się teraz.
 • Piotr 09 stycznia 2024 11:48Szkoda ze PISowcy nie wpadli na pomysł płacić na każde dziecko po kilka mln + ,dzis bysmy mogli cieszyć sie takkkkką kasą i za chleb płacilibyśmy! tysiącami + Ale by była frajda, a tak powolutku ,moze za kilka juz lat dopiero dojdziemy do tego pułapu
 • ola 08 stycznia 2024 15:03To i tak nie poprawi żadnej demografi gdyz ludzie nie ufają w czasach inflacji rzadowi ani tez jego walucie czyli złotówce ,Dzis za 800+ jeszcze cos kupisz a jutro fige Lepiej miec mniej ale pewne,lecz nie przy tak głupich rzadach co tylko rozdają produkujc zlotowki i zapożyczając naród
 • co racja ,to racja 08 stycznia 2024 11:48Tak sie rządziło za ukradzione inflacją oszczednosci. 500+,800+ i inne które juz niedlugo będą warte tyle co 200+ lecz długi Polski rosną, rosna, rosną .
 • oj bedzie "Wesolo" 06 stycznia 2024 10:19Czy kolejna inflacja 800+ juz trwa , przecież ta oficjalna wg gazet spada.Oczywiscie ze trwa i możemy ją śmiało nazwać inflacją ukrytą 800+ do wyborow co najmniej Unijnych. Później wybuchnie na nowo.Tymczasem 800+ finansuje się z kupionych za obligacje SP --Euro. "5.01.2024 .Bardzo mocne otwarcie procesu finansowania w 2024. MF uplasowało dziś na rynku 10— i 20-letnie obligacje na kwotę 3,75 mld euro. Ogromne zainteresowanie ze strony stabilnych i długoterminowych inwestorów (łączny popyt wyniósł aż 10,2 mld euro), co pozwoliło na korzystny koszt finansowania na poziomie 3,7 proc. i 4,2 proc. Największa dotychczas transakcja rządu RP na europejskim rynku finansowym" — napisał Domański.".- No ale trzeba bedzie je kiedyś przecież wykupić.wogule powinno sie je wykupić za 25lat aby te dzieci co teraz dostają mogły je osobiście spłacić o ile jeszcze będą chciały w takim zadłużonym kraju mieszkać i żyć. Dziekujemy Ci PISie za wspaniałomyślność.
 • Jeop po zawodowce 06 stycznia 2024 00:47Wykorzystajmy okazje i pogadajmy o politycznych wplywach na prawo czyli : Moim bezstronnym zdaniem o temacie dwóch Posłow czyli o Wąsiku i Kaminskim . Nie popieram PISu ale prawnicy z "Borzej Laski"celowo przez rz ,--dobrze wiedzą ze zarówno jak to ustawy tak i wygaśnięcie mandatu Posła iest dopiero wówczas ważne gdy będzie opublikowane w Monitorze Polskim z zachowaniem legosvPartios-żart., Do tego czasu obaj Panowie powinni byc jedynie zawieszeni do uprawomocnienia sie decyzji i jej ogloszenie....Ponadto nawet jezeli ulaskawienie Prezydenta nie bylo ważne jak podkreśla "byla" opozycja obecnie rządząca przed wyrokiem to jego-ulaskawienie jako skutek co jest logiczne , z automatu rozpoczyna bieg dopiero po wyroku bo nigdzie nie jest co tez jest logiczne stwierdzone ze sam akt laski musi byc wydany po wyroku, może byc przed ale biegnie od (zasada warunkowosci zalezna od spelnienia zdarzenia) ,gdyz moze byc wydany przed wyrokiem jak juz wspomniałem lecz gdyz jezeli nie bylo wyroku to i sam akt laski nie rozpoczyna biegu gdyz po co, ?..Akt ten wydany wiec "przed" rozpoczyna bieg z chwilą wydania prawomocnego wyroku tak jak sama prawomocność . Nieraz sie zastanawiam ile lat trzeba sie uczyć a i tak nie rozumieć prostych spraw przez co w sądach wylewa sie dziecko z kąpielą. Na odmiane tez nie rozumiem dlaczego też PISowcy ciągle odwracają kota ogonem? ..mówimy przecież o dwóch kolesiach skazanych prawomocnie na prawdziwe więzienie. ułaskawienie sprawia, że nie pójdą siedzieć, ale to nie oznacza, że nie są niewinni chyba ze sad karny zrobil przestepstwo świadomie źle osadzając dowody.
 • Tyle i wszystko 03 stycznia 2024 08:55Wyobraź sobie ze nie ma inflacji także tej spowodowanej przez Kaczynskiego ,jakze ludzie by zyli szczęśliwi ,poszli by do pracy i zarobili na te swoje dzieci wiedzac ze nikt Ich infkacja nie okradnie z zarobionych pieniedzy ,wiec mogli by śmiało patrząc w przyszłosc i miec wiecej dzieci bez laski tego szajbusa ktory swoimi pomysłami wywolal inflacje okradając ludzi z wypracowanych pieniedzy.Wszystko.
 • Marek 03 stycznia 2024 07:32Stefan Wyszynski" nie próbujcie zbawiac swiat kosztem swojej rodziny czy ojczyzny" ..w Wy inne rodziny duzo bogatszych ludzi postanowiliście na Ich dzieci przez 809- finansowac z puli rodzin dużo uboższych okradając je przez wywołanie na ten cel spoleczną inflacje.
 • Jorg 03 stycznia 2024 07:14Wynika z tego wszystkiego ,ze wasza grupa przestepcza chcąc utrzymać się u wladzy i wiedzac juz że 500+ rozdawane kiedys nie zdało egzaminu lecz doprowadziło do powiększenia inflacji że szkodą dla rzetelnie pracujacych postanowiła nie bacząc na mozliwosci budżetowe spoleczenstwa rozdać jego kosztem 800+ co powoduje i spowoduje dalsze podwyżki cen i coraz większą biede przez inflacje dla ludzi spracowanych i w tym sensie jesteście przestępcami z wielką szkodliwością! społeczną, i wierze w to ze będziecie kiedys za to rozliczeni gdyz zastosowaliscie zasade "do władzy po trupach gdyz ."faktycznie choc bie rządzicie to waszym skutkiem sa dalsze podwyżki czyli okradacie społeczeńs
 • Mar 02 stycznia 2024 23:13W tym problemie dziś w Polsce podobnie jak to juz bywalo w przeszłości wcale nie chodzi o place czy o dobro dzieci lecz o celowe wywolywanie inflacji gdyz wowczas VATem mozna lansowac budzet i zarazem okrasc naród z zaskurniakow szczegolnie tych na kontach. Dziel i rządz mawiali Rzymianie a my władza bierzemy wisienkę na tym torcie. Im drozszy ten słomiany Miś ktorego spalimy tym lepiej dla wladzy bo wiecej zarobi , tlumaczyl Bareja. A co na to Solidarni ,cieple posadki i co, przeciez to wszystko dla dobra dzieci , nie wierzycie robole juz ? ,dziwne to spoleczenstwo.
 • Za to co zrobiliscie ludziom 02 stycznia 2024 22:54 Ministerstwo Finansów w przedstawionym dwa tygodnie temu Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2026 nie brało w ogóle pod uwagę podwyżki 500 plus - pisze dziennik.- Rz" zwraca uwagę, że jeszcze kilka tygodni temu Jarosław Kaczyński "komentował, że podniesienie 500 plus nawet tylko do 700 plus przyniesie efekty proinflacyjne i w związku z tym, nie można tego zrobić". W podobnym tonie o propozycjach opozycji (np. podniesieniu płac w budżetówce o 20 proc.) wypowiadał się premier Morawiecki.. Nawet w swoich najśmielszych prognozach nie przewidywałem, że puszczą wszystkie hamulce, jeżeli chodzi o finanse publiczne i gospodarkę. Można to określić "po nas choćby potop' - powiedział ekonomista Sławomir Dudek. "Ludzie się cieszą, a to znaczy, że wysoka inflacja zostanie z nami na lata" - napisała na Twitterze Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektuJak pisaliśmy w money.pl w niedzielę Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego, wyliczył, że "zapowiedziane 800 plus to koszt rzędu 66 mld zł w ciągu roku", co oznacza szacunkowy wzrost o około 26 mld zł rocznie. Defratyka w innym poście podała kwotę około 64 mld zł. .
 • JanuszK 02 stycznia 2024 18:31Jak Pan Posle zapewne juz slyszal tzw 800+ juz w Starym Roku 31grudnia ZUS przeslal na konta wybranych rodzin. Zdajecie sobie zapewne sprawe,ze te pieniadze otrzymały także rodziny ludzi bardzo ale to nie wyobrażenie bogatych ktorych w naszym kraju nie brakuje. Są to posiadacze ziemscy ,fabryk i bardzo majętnych firm i musieliście sobie zadawać sprawe z okoliczności, iz takie Wasze działania po bandzie a by wygrać wybory spowodują obecny wzrost cen gdyż z pustego i Salamon nie naleje. Oznacza to analizując dalej temat ,ze na Nich wszystkich musza sie zrzucić ludzie ktorzy nieraz są bardzo biedni lub zapracowani. Z tego punktu widzenie jesteście ludźmi podłymi , ja mam o Was gorsze określenie i twierdzę ze wszyscy powinniście za to ponieść odpowiedzialność gdyz zlamaliscie rote ślubowania .. Tacy jak Wy niszczą ten kraj gdyz w dążeniu do wladzy nie przybierają w środkach czego skutki ekonomiczne nadal odczuwać będziemy. Czyż Kaczynski juz raz nie powiedzial że 500+ nie przyniosło efektu.? A wiec zrobiliście to z premedytacja. doprowadzajac biedniejsze spoleczenstwo do ubóstwa tylko dlatego ze chcielibyście wygrać. Obyście juz nigdy nie doszli do władzy.
 • Obawy na Nowy Rok 31 grudnia 2023 08:57Wspomnienie na niedziele. Oj będzie wspomnienie w Nowym Roku jak to za PISu żyło sie dobrze . Aż łezka w oku się kreci. 500+,a to 800+ i to gotówką, nie jakimiś tam bonami i nie trzeba było chodzić do pracy .Czy to zupełnie biedna rodzina ,czy alkoholicka ,czy to superbogata ,kazdy dostaje slowem Arabia. Jak jeszcze Donald wpuści Tych " kolorowych" to dopiero nam bez pracy się obejdzie. Oni będą na to wszystko pracować bo Kto by inny chcial? Przecież nas dzieki PISowi stać niepracowac.Tylko czy Ci "kolorowi" będą tu chcieli pracowac za ten złotówkowy papier toaletowy.
 • Pomoc potrzebującym 30 grudnia 2023 22:09Jak sie tworzy potrzebujacych.Teraz dajemy az za nadto na dzieci co wywoła inflacje , później będziemy domagać się pomocy dla starych i organizować zbiorki bo nie mają już z na chleb. I interes sie kreci .Prawda PO-PISie.
 • Mark 30 grudnia 2023 17:44Najbardziej wymowne życzenia jakie czytałem "Wszystkim tym ktorzy sie cieszą z 800+ i mysla ze naleze do ludzi zawistnych powiem tylko tyle ze gdybym sam nie mieszkal w tym glupim kraju to zyczyl bym Im aby uwazali juz xa niedlugo aby nie dostawali nawet 80 000 000+zl na każde dziecko.
 • CoPannato 29 grudnia 2023 12:28Dlaczego jak w Szwecji nie ujawniliście dochodów (jawny każdego wgląd do każdego PITu ) każdego obywatela. Ponoć byliście Sprawiedliwi . Czy więc na to nie starczyło sprawiedliwości ? Nie było by teraz tematu z gażami wielu VIPów.
 • Takaprawda 29 grudnia 2023 08:31Kłamaliście rano, popołudniu i wieczorem. Łatwo się rządziło za ukradzione ludziom oszczędności. Łatwo się rozdawało co nie wasze. Wasza społeczna propaganda to jedno wielkie oszustwo ,patrzcie oj jak dobrze rządzimy ,Turcy mają się gorzej. !Społeczeństwo to czuło i widziało i dlatego przerypaliscie wybory. Ponoc inflacja szaleje w całej Europie. No to poczytajmy: 1.Jaka inflacja jest w Niemczech w tej chwili? : Inflacja w Niemczech spadła do poziomu 3,8 proc. rok do roku – podał Federalny Urząd Statystyczny. To wynik poniżej wynoszącej 4 proc. prognozy i najniższy odczyt od dwóch lat.30 paź 2023. 2.Jaka jest inflacja w Wielkiej Brytanii? Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz analityków, zakładała spadek inflacji do 6,6 proc. rok do roku. Tymczasem oficjalne dane pokazały, że wzrost cen w ujęciu rocznym utrzymał się na poziomie 6,7 proc.. Przy czym jest to poziom najniższy od lutego 2022 roku. 3:Polska Bank centralny w najnowszej prognozie zmienił ścieżkę inflacji dotyczącą bieżącego roku 2023 dwóch kolejnych lat. I tak inflacja w tym roku 2023r ma wynieść 11,4 proc. W lipcowej projekcji było to 11,9 proc. 4.:Francia- Według wstępnych danych urzędu statystycznego INSEE, we wrześniu 2023 r. inflacja cen konsumenckich we Francji spowolniła w ujęciu rocznym do 5,2 proc. 5.:Kwartalne prognozy dla Hiszpanii wskazują obecnie, że inflacja przyspieszy do 3,6 proc. w 2023 r. (wcześniej oczekiwano 3,2 proc.) 6:Stopa inflacji w Portugalii wynosi 3,20% 7:Inflacja Europa.W 2023 roku inflacja HICP w Unii Europejskiej obniżyła się do 3,6%
 • Takaprawda 29 grudnia 2023 08:26Kłamaliście rano,popołudniu i wieczorem.Latwo się rządziło za ukradzione ludziom oszczednosci.Latwo sid rozdawało co nie wasze. Wasza spoleczna propaganda to jedno wielkie oszustwo ,oj jak dobrze ,Turcy maja gorzej.Spileczenstwobto czuło i widziało i dlatego przerypaliscie wybory.Ponoc inflacja szaleje w calej Europie.No to poczytajmy: 1.Jaka inflacja jest w Niemczech w tej chwili? : Inflacja w Niemczech spadła do poziomu 3,8 proc. rok do roku – podał Federalny Urząd Statystyczny. To wynik poniżej wynoszącej 4 proc. prognozy i najniższy odczyt od dwóch lat.30 paź 2023. 2.Jaka jest inflacja w Wielkiej Brytanii? Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz analityków, zakładała spadek inflacji do 6,6 proc. rok do roku. Tymczasem oficjalne dane pokazały, że wzrost cen w ujęciu rocznym utrzymał się na poziomie 6,7 proc.. Przy czym jest to poziom najniższy od lutego 2022 roku. 3:Polska Bank centralny w najnowszej prognozie zmienił ścieżkę inflacji dotyczącą bieżącego roku 2023 dwóch kolejnych lat. I tak inflacja w tym roku 2023r ma wynieść 11,4 proc. W lipcowej projekcji było to 11,9 proc. 4.:Francia- Według wstępnych danych urzędu statystycznego INSEE, we wrześniu 2023 r. inflacja cen konsumenckich we Francji spowolniła w ujęciu rocznym do 5,2 proc. 5.:Kwartalne prognozy dla Hiszpanii wskazują obecnie, że inflacja przyspieszy do 3,6 proc. w 2023 r. (wcześniej oczekiwano 3,2 proc.) 6:Stopa inflacji w Portugalii wynosi 3,20% 7:Inflacja Europa.W 2023 roku inflacja HICP w Unii Europejskiej obniżyła się do 3,6%
 • hmm 28 grudnia 2023 21:02.....w Gazetach Piszą "Dwa lata wysokiej inflacji nadszarpnęły oszczędności Polaków. Spadła realna wartość oszczędności w bankach, co odbije się m.in. na konsumpcji w przyszłym roku. Obecnie oszczędności polskich gospodarstw domowych wystarczają średnio na pokrycie wydatków przez sześć miesięcy. Zbudowanie w Polsce zasobności takiej jak na Zachodzie zajmie dekady — wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego." a ja Wam mowie ,nigdy nie dogonicie Zachodu bo przyjdą kolejni oszuści i znów je ukradną i tak dalej i tak dalej wciąż powtórki z historii -więc pismaki niech nie pier...ą
 • Diradcaubezp 27 grudnia 2023 12:32Kreatywna ksiegowosc kwitnie w wielu dziedzinach .Dla przykładu pewna ogólnopolska firma ubezpieczeniowa z katalogu 100przykladow ciezkich operacji w trzech grupach placonych najniżej po 20000zl ,wyciagla dodatkowe dwie grupy i rozglosila ze oto juz daje razem 5grup zwiekszajac niby swoja ofertę. Ładnie brzmi , ładnie prawda.Tye ze ta czesc wyciagnieta z tych trzech juz jest tylko platna po 5000zl czyli tak naprawde firma ujęła klientowi ,zwiekszajac zyski swojego koryta. ..Od poczatku zauwazylem ze PISwcy nie idą na Sprawiedliwość lecz podobnie jak firmy ubezpieczeniowe banksterskie na statystyke ,na zasadzie "róbmy tak aby One mlysleli ze my Im damy wiecej gdy Oni dostana mniej. Np. ogłosimy ze dbamy o Ich emerytury przez PPK , wieść sie rozejdzie ,oni od skladek zapłacą juz podatek a my Im te skladki na gaze naszych kolesiow i inflacją ukradniemy. Ale narod bedzie szczęśliwy , Ogłosimy takze przez to ze place brutto wzrosly ,jak wiec dobrze rzadzimy ,a Kto sie z Nich nie zapisze temu nic w zamian nasz propanstwowy ze spółki jednoosobowej gdzie jednaosoba ze sobą spółkuje, nic zamienni nie bedzie obowiazana wyplacac .Frajer taki zaoszczedzi wiec tylko na podatku ale ludzie są pazerni i będą hepii widzac fige .Jacy my dobrzy.Podobnie jak z tymi wirtualnie wysokimi premiami lub grupami ubezpieczeniowymi. Patrzcie aż piec grup nie tylko trzy.
 • Kuba 26 grudnia 2023 13:14Kreatywna ksiegowosc. Czy zastanawialiście sie Panstwo ze zrozumieniem czym ona jest?..dla przykladu z Waszej pracy: czy dobrze jest jezeli Wasz spoleczny pracodawca wpisuje Wam do regulam pracy z ograniczeniem do 100% ze bedziecie dostawac uznaniową taką premię stawki dziennej ,albo za prace w swieta 300%?!. .fajnie to brzmi ,prawda....jednak mamy stały fundusz plac co oznacza określoną stałą pule kwotową np 3miln zloty na płace .Co wiec sie stanie gdy Ktos z Was przyjdzie do pracy w swieta?!, ,inni distanią niższą premię, moze nie On ale wszyscy ,dlaczego ?!. Ponieważ ilość pieniędzy na wyplaty jest stała, matematyk by powiedzial constans ..gdy gdzieś komuś dajemy ,innym musimy obniżyć gdyz fundusz płac jest tak;; urzedowo okrojony. U mnie w firmie swego czasu wszyscy zaczeli odmawiać pracy w święta i co ,-wzrosla nam premia za niewykorzystany fundusz płac. ! Dostawaliśmy więc więcej za mniejsza ilość pracy. Podobnie jest z budzetem Panstwa. Gdy Ktos otrzymuje więcej czegoś czesto niepotrzebnie , nienależnie lub zbyt pochopnie to wszyscy tracą i to się nazywa inflacją.. Nie tak bardzo winni są jednak Ci co biorą ,lecz Ci co tak nieroztropnie ,nieuczciwie nie swoje rozdają mając w tym niegodny interes wyborczy. Graliscie znami robotnikami nie Fer/play panowie z PISu .Kradliscie nam Inflacjią oszczednosci ,chwalicie sie zw podnosicie min płace krajową aby ulzyc robotnikom ale prawda jest w ktetywnej kaiegowisci i wcale nie chodzi o poprawe warunkow pracy najslabszych bo za tym pójdą ceny,- o co chodzi spoleczenstwo juz samo ocenilo "Zapytajcie dziadków, babcie czy suma 13 i 14 emerytury podzielona przez 12 miesięcy rekompensowała wzrosty cen (żywności, mediów, podatków, czynszów, leków). Każdy tylko "BO DAJOM" ale nie widzą "ILE ZABRAJOM"
 • Czytaj 24 grudnia 2023 08:31Ezieki Wam milionom Polakow wesolo w Nowym Roku nie będzie ,czytaj : money.pl/gospodarka/pis-nie-zdolalo-zatrzec-sladow-w-finansach-gorzka-prawda-wyszla-na-jaw-6962719820450560a.html
 • Ciekawe 22 grudnia 2023 23:18List do kuzynki , nieświadomej zwolenniczki PISu. szukajcie w Google /miliony-polakow-na-najnizszej-krajowej-ewenement-na-skale-swiatowa -No i brawo Grażynko , awansowałaś.. ! W przyszłym roku wg mediów w styczniu Twoja emerytura 3500zl netto będzie rowna najnizszej przyszłej krajowej placy.. „W nadchodzącym roku przewidziane są dwa etapy podwyżek. W styczniu płaca min wzrośnie do 4270,60 zł brutto natomiast w lipcu osiągnie wartość 4300 zł brutto. Ostatecznie oznacza to wzrost o 700 zł w stosunku do płacy z roku 2023.”a ile wzrośnie Twoja emerytura.Jestem przekon ze odchodzac na emeryture po 35latach pracy z 1,5 etatem caly czas o tym marzyłaś aby byc wolontariuszką tej partii Policz ile razy Twoja emerytura przed PISem byla wyższa od najnizszej krajowej a ile razy będzie teraz mimo tych dl Ciebie zasiłków 13i 14pensji i rewaloryzacji . Ciekawych rozważań. ...W stosunku do ubiegłego roku mamy o około jedną trzecią więcej interwencji pracowników ochrony w sklepach. Ludzie tłumaczą, że nie mają środków do życia, brakuje im na jedzenie. Mimo że jest opieka socjalna, nie wystarcza im pieniędzy. Kradną nawet masło – mówi szef firmy ochroniarskiej na Podkarpaciu. ......Marzenia PIS-u : wszyscy małą równą płacę (poza nimi oczywiście ).Zrównają inteligenta z robotnikiem, robotnika z chłopem a chłopa z ziemią. Takie powiedzonko tez bylo z głębokiej komuny.” ….”PIS zrobił o 100% więcej biednych pracujących Polaków za to nierobom się polepszyło bo leżąc na kanapie dostają więcej niż minimalna doliczając wszystkie dodatki z MOPSu. ” …. „I spełnia się marzenie Morawieckiego, że wszyscy będziemy pracować za miskę ryżu. ”Przemysl to bardzo,bardzo dokladnie . ……..Kreatywna księgowość : Ci co zarabiali lub emerytury mieli wyzsze niz najnizsza krajowa przez to ze najniższą place znacznie podnoszą beda mieli teraz tylko tyle co najnizsza lub prawie najnizsza placa lecz ceny beda dostosowane do najnizszej krajowej ,wiec otrzymują faktycznie coraz mniej z tym ze osiągają juz dno egzystencjalne ,brawo. …w ten sposób rzad niby podnoszac Wam płace powoduje ze dostaniecie mniej.” Nie cieszcie sie osly ze place wzrosły ja ceny podniosę i tak wyjde na swoje, mawiano zartobliwie za Gierka.” szukajcie w Google /miliony-polakow-na-najnizszej-krajowej-ewenement-na-skale-swiatowa
 • JanuszK 22 grudnia 2023 16:54Widzicie do czego prowadzą rządy oszołomów. Jedną ręka lekko rozdają a to na dzieciaki bardzo bogatych, a to na ukrywających dochody strasznie majętnych a tym czasem na WP czytamy ze ludzie nie mają już prawie oszczędności bo oszołomy drugą ręką Ich inflacją rozdają samemu sobie jak niosą media- jak Glapiński== 64 w roku wypłat dając gdzie" premia " to 400% gaży! To wszystko pewnie za druk dla naszych dzieci...Morawiecki w Exposé obiecywał średni zarobek w Polsce 10 000zl ( obecnie wg GUSU wynosi 7200 zł brutto) -czy zdajecie sobie sprawę jaką Nam szykowali zarąb dalej inflacje ,jak bardzo planowali oszwabić dalej z realu oszczędności spracowane społeczeństwo. A kościół- hierarchowie, jak byś przywłaszczył sobie 5 gr krzyczą to grzech śmiertelny, lecz jak rząd dla utrzymania się u władzy wywołuje inflacje (to dobrze, że ceny rosną bo wówczas więcej z VATu ) to jakość cicho ,inflacja to nie złodziejstwo ,nie okradanie . Głowę w piasek i hierarchów nie ma , bieda społeczna rośnie a dwa ugrupowania jak słonie morskie biją się zaciekle miażdżąc swoich potomków na polu walki . Ci którzy wywołują inflacje to dla mnie przestępcy i nie ma innej opcji stwierdzenia ,robili to oszukując aby kupować elektorat ,dla władzy. Niech już nie wracają -Smutna prawda o naszych oszczędnościach. "Spełnił się pesymistyczny scenariusz"! za co tu świętować. Co piąta osoba w Polsce nie posiada żadnych oszczędności, a co czwarta ma je w kwocie do 5 tys. zł. Głównymi powodami są inflacja i coraz wyższe koszty utrzymania. Ceny już nie wrócą do poprzednich i dziura budżetowa się nie zmniejszy. Tłumaczenie że inflac spadła jest dla głupców ,spadła bo naród jest bez kasy ,okradziony. Dziura budżetowa 180 mld + 200 mld ukrytych ,to się musi odbić czkawką także w przyszłym roku . Nie mieliście przez 2 kadencje na emert stażowe ale na 800+ szczególnie dla rodzin majętnych uchwaliliście =również bez pokrycia. Coraz więcej w społeczeństwie biednych gdyż inflacja nawet wśród pracujących kradnąc Im oszczędności tworzy ubogich i praca nie pomaga. Jak łatwo się rządzi za ukradzione narodowi inflacją oszczędności , to był przykład Waszej kadencji . 30% łącznie także wzrost cen konsumpcji w ostatnich dwóch latach ,dziękuje ,nie ma na Kogo glosować. Nie przyjmuje także od PISu życzeń radosnych świat .Gdybym w porę nie wydał Biletów Narodowego Banku Polskiego to ukradlibyście mi Odprawę Emerytalną i Jubileusz. Dziękuje za takie rządy .Nieroby wam także podziękowali bo nie byli zainteresowani .200 000 głosów mniej przy rekordowej frekwencji .Dziękujemy.

Dodaj komentarz