Archiwum / Łukasz Kłosek Radny Rady Miasta Rybnika
Archiwum / Łukasz Kłosek Radny Rady Miasta Rybnika

Nie wiem, czy to dobry pomysł, aby pierwszy felieton w tym roku zaczynać od kwestii finansowych, ale z pewnością wśród życzeń noworocznych pojawiały się również i te, zahaczające o sprawy materialne, aby Nowy Rok był lepszy od poprzedniego, by się darzyło, a czasem nawet wprost: mniej problemów, więcej pieniędzy w portfelu, czy awansu w pracy. Chciałbym podzielić się z Państwem kluczowymi aspektami budżetu miasta Rybnika na rok 2024. Dlaczego to takie ważne? Bo determinuje on każdą sferę funkcjonowania miasta i naszego najbliższego otoczenia: jakości dróg, utrzymania zielonych skwerów, bezpieczeństwa, finansowania szkół itp.

W tegorocznym budżecie Rybnika priorytety obejmują dokończenie drogi Racibórz – Pszczyna, rozwój sportu i rekreacji oraz kontynuację działań spółek miejskich, bowiem one mają obecnie znaczący wkład w poprawę jakości życia mieszkańców. Komunikacja Miejska Rybnik inwestuje w nowoczesne autobusy i modernizuje przystanki - bez podwyżek cen biletów, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozbudowuje sieć kanalizacyjną za wiele milionów złotych w niewielkiej dzielnicy Chwałęcice, a Towarzystwo Budownictwa Społecznego buduje nowoczesne mieszkania dla rybniczan. Czekamy także na nową koncepcję gospodarowania odpadami przygotowywaną przez Centrum Zielonej Energii, która ma zabezpieczyć rybniczan przed podwyżkami cen za odbiór śmieci.

Jako samorządowcy z wielką niecierpliwością w nowym roku oczekujemy odblokowania funduszy unijnych na projekty z obszarów energetyki, cyfryzacji i ekologii. Urzędnicy miejscy wielokrotnie udowadniali, że potrafią skutecznie pozyskiwać miliony euro ze środków unijnych, a dla miasta był to ogromny bodziec rozwojowy. Niestety z powodu konfliktów na linii polski rząd – Unia Europejska straciliśmy jako obywatele aż trzy lata.

W tegorocznym planie finansowym Rybnika szczególne miejsce zajmują inwestycje w sport. Można pokusić się o stwierdzenie, że to próba naprawienia błędów popełnionych kilka lat temu. Mamy nową halę sportową przy I Liceum, trwa budowa tak zwanego skate-parku dla młodzieży, planujemy budowę sali przy II Liceum oraz projektujemy nowoczesną  halę widowiskowo-sportową na 3500 widzów przy ulicy Gliwickiej. Na szeroko rozumiany rozwój fizyczny dzieci i młodzieży poprzez kluby sportowe przeznaczyliśmy bezpośrednio w 2024 roku aż 5,5 mln zł, a pośrednio poprzez stosowanie zniżek za udostępnienie infrastruktury sportowej kolejne 4 mln zł.

Jeśli miałbym jednak czegoś życzyć samorządowi terytorialnemu na Nowy Rok, to z pewnością byłaby to reforma finansów publicznych, mniej czynników zewnętrznych takich jak inflacja, kryzys energetyczny, które mocno wpływają na utrzymywanie na wysokim poziomie usług świadczonych przez samorządy na rzecz swoich mieszkańców. Bardzo chciałbym także, aby nasza wspólnota rozwijała się w atmosferze życzliwości, solidarności oraz szacunku do różnorodności, aby każdy z nas mógł czuć się bezpiecznie i szczęśliwie w swoim otoczeniu, a wspólne inicjatywy przyniosły nam jeszcze większą satysfakcję i dumę z przynależności do miejsca, w którym żyjemy.

Łukasz Kłosek

Komentarze

Dodaj komentarz