Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju / Archiwum
Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju / Archiwum

Część Rady Miasta Jastrzębia-Zdrój uważa, że ten budżet jest trudny, ale w jakiś sposób zrównoważony. Moim zdaniem budżet na rok 2024 nawet nie spina się księgowo. Dziura budżetowa ma prawie 80 milionów złotych i pod tym względem pokazuje słabość zarządzania naszego miasta przez panią prezydentkę Annę Hetman. Poprzednie budżety miasta wykorzystały pomoc Rządu RP (Rządu Prawa i Sprawiedliwość) w różnych programach. Przypomnę trzy najważniejsze: rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, Fundusz Polski Ład oraz Program Odbudowy Zabytków. Dzięki temu wybudowano: wiadukt wraz z rondem przy al. Piłsudskiego, rondo w Moszczenicy, skrzyżowanie przy ul. Wodzisławskiej, rondo na oś. Pionierów, salę koncertową szkoły muzycznej oraz dwa etapy odbudowy Łaźni Moszczenica. To pomoc Rządu RP Prawa i Sprawiedliwość, gdzie trafiło do naszego miasta ponda 100 milionów złotych wsparcia. 

W naszym mieście pani prezydentka Anna Hetman nie wykorzystała szansy przez ponad 9 lat, aby wzorem miasta Żory wybudować nowoczesną strefę gospodarczą, nie wsparła też rodzimego biznesu, nie dała szansy rozwoju małym przedsiębiorstwom. Oczywiście poprawiło się znacznie bezpieczeństwo na drogach, udrożniono skrzyżowania. Ale jednocześnie poza  brakiem strefy gospodarczej zaniedbała budownictwo komunalne i socjalne (mieszkania na wynajem). Zamiast nowoczesnej komunikacji funduje się wysokie koszty 32 miliony złotych utrzymania przestarzałego MZK (w tym ponad 9 milionów złotych bezpłatnej komunikacji). Zamiast rozwoju gospodarki, mamy „Carbonarium”  gdzie koszt utrzymania to ponad 5 milionów złotych i „wybetonowany” Zdrój.

Pani prezydentka zapomniała, że w pierwszej kolejności trzeba przeznaczyć pieniądze na projekty nowych zadań związanych z gospodarką. W trybie pilnym powinniśmy zaprojektować i przygotować tereny pod inwestycje gospodarcze. Uzbroić je w media i stworzyć ciąg komunikacyjny. Rozpocząć projektowanie i organizowanie własnej nowoczesnej komunikacji miejskiej, zaprojektować i wybudować minimum 200 mieszkań komunalnych i sto socjalnych, wybudować gminny odbiór odpadów komunalnych na wynajem. Miasto musi zacząć tworzyć inwestycje, które spowodują, że kasa miejska będzie zasilana podatkami od nieruchomości i budowli z nowo powstałych obiektów gospodarczych oraz większym PIT i CIT. Tego wszystkiego brakuje w budżecie na rok 2024.

Miasto Jastrzębie-Zdrój „dorobiło” się wielkiej dziury budżetowej więc nadchodzi czas na zmiany. Moim zdaniem naszym miastem powinna rządzić osoba młoda mająca wizję rozwoju gospodarczego. Znająca się na zarządzaniu biznesem oraz wyczulano na potrzeby młodych mieszkańców, którzy będą chcieli pozostać lub przybyć do naszego miasta. 

Piotr Szereda

3

Komentarze

  • Jaro 17 stycznia 2024 16:41.........dorobiliśmy się Panie Szereda zaj..ej inflacji przez jeszcze większe rozdawnictwo w celu kupowania głosów jak ostatnio np: 500 na 800+ wzrost aż o 60% ",wszyscy się cieszą z tej darmochy" "Urlopy Górnicze" , babcie co nie pracowały , dziadkowie co pili i wiele innych. Tylko jakoś wielu roboli często z sob i świętami nie dożywa po 48latach pracy emerytur a jak dożywają to na krotko. Widać to na Ślaskich cmentarzach . Na nich już PISowi za Ich kadencji zabrakło . Ktoś to musi wszystko fundować .
  • Marcin 16 stycznia 2024 13:46Srodki finansowe na pomaganie i ich marnotrawstwo w budżecie!-sluszny temat....Jak Pan wie juz nie po raz pierwszy tysiące górników wypuszczono na Urlopy Gornicze do i tak wczesnych emerytur , urlopów płatnych jak praca na dole .Problem w tym ze organizując te urlopy na koszt spoleczenstwa nie zadbano o wpis ze podobnie jak w przypadkach na ćwiczenia wojskowe ma żołnierz rezerwy-- tak przez dwa, trzy miesiące w roku zatrudni sie Ich Tych górników urlopowych do prac na rzecz miasta chociażby do odśnieżania miasta ktore nie jest obecnie dobrze odśnieżone gdyz nie ma kim a wiadomo ze za tak zaoszczędzone pieniadze można by .....pomagac wielu osobom w miejscowości,Przeciez USW mogla by z miastem podpsac stosowny ukladm
  • JanuszK 16 stycznia 2024 13:37Dużo rozumiem w Pana felietonie ale są tematy które budzą moją refleksje . Pisze Pan "zaprojektować i wybudować minimum 200 mieszkań komunalnych i sto socjalnych, "...no przeciez jeszcze niedawno temu podczas turnusu wyborczego po RP Jaroslaw mówi bodajże w Elblogu , ze On by te wszystkie komunalne za jakies tam grosze sprzedal ich lokatorom ,a ja na to ze zdumieiem...no to kuxwa jak sprzedamy to co bedziemy przydzielac kolejnym potrzebujacym?;..latwo sie rozdaje aby sie przypodobac co nie jest Jego własnością , przeciez sprawa ma polegac na tym że gdy potrzebujesz my Ci to umozliwiamy a potem wypad na swoje bo nastepni czekaja ..Czy widzial Pan aby Austriacy ktorzy permametnie wynajmują, wszystko wyprzedwali za grosze?!..a Pan chce wbrew Jarowi budować ,po co?! zeby On mógł rozdawać trwonic ...,co do dziury budzetowej- jest prawda czasu i prawda ekranu - .Ma Pan racje na Aquapark nie bylo pieniedzy "bo trzeba będzie dokladac".. a co z Carbonem ,nie wiedzieli...Lecz tez jest i awers tej monety. To zaj. sta PISowska celowa inflacja! rządowa mająca na celu kradzież realu wartosci oszczędności społecznych wszystkich podmiotow - prawnych w tym tych pywatnych i panstwowych.Jak latwo aby wygrac wybory kosztem spracowanych ludzi i Ich emerytur rozdawalo sie nieraz suprmajetnym od zawsze zamiast juz 500+,to 800+..Morawiecki dzielil jak by swoje 20000000 z dzialki pod Wroclawiem na to przeznaczyl.No tego spoleczenstwo nie bedzie inflacja spłacać To bedzie tez wina Tuska ,

Dodaj komentarz