Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego / Wikimedia Commons
Łukasz Kohut Poseł do Parlamentu Europejskiego / Wikimedia Commons

Komisja Europejska opowiedziała się ZA zmienionym rozporządzeniem metanowym. W czwartek na posiedzeniu wspólnym Komisji Przemysłu (ITRE) oraz Komisji Ochrony Środowiska (ENVI) zaakceptowano wynik negocjacji między unijnymi instytucjami nad rozporządzeniem metanowym. Aż 91 europosłów i europosłanek na 107 obecnych odpowiedziało się za zmienionymi przepisami. Warto przypomnieć, że zapisy dotyczące redukcji metanu w kopalniach różnią się zasadniczo od pierwotnych propozycji, które w opinii wielu ekspertów stanowiły zagrożenie dla śląskiego przemysłu wydobywczego.

„Transformacja energetyczna jest potrzebna, ale nie kosztem ludzi i miejsc pracy. Transformacja, która jest zgodna z umową społeczną! Zanim koalicja 15 października doszła do władzy w Polsce, jej przedstawiciele pilnowali śląskich spraw w Europie. Wspólnie z profesorem Buzkiem i europosłem Jarubasem zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Razem z niemieckimi socjaldemokratami i z polskimi związkami zawodowymi zmieniliśmy szkodliwą propozycję”.  Co zostało wynegocjowane w trakcie prac?

  1. Podniesienie limitu emisji z 0,5 do 5 ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla kamiennego.
  2. Zmianę przepisu, dzięki któremu limit ma dotyczyć operatora zrzeszającego wiele kopalń, a nie pojedynczej kopalni tak jak to pierwotnie planowano.
  3. Zamianę kar na opłaty, które w postaci inwestycji środowiskowych będą mogły wrócić do operatorów.
  4. Wyłączenie węgla koksującego, który wcześniej został wpisany na listę surowców krytycznych UE.

Ostatnim etapem prac będzie głosowanie całego Parlamentu Europejskiego, które najprawdopodobniej odbędzie się w lutym. Naszą rolą jako europosłów jest pilnowanie w Brukseli ważnych spraw dla regionu. Konstruktywność i pragmatyzm dają owoce. Teraz priorytetem jest sprawa notyfikacji umowy społecznej.

Łukasz Kohut

3

Komentarze

  • Hynio 05 lutego 2024 12:42Panie Kohut przypominam panu ze tu jest POLSKA i jak mówił Bolek nic o nas bez nas proszę pozdrowić Róże won z tont czy jakoś tam
  • Kuba 01 lutego 2024 09:45Czlowieku ,jaki wazny? ,czy Ty sie nie czujesz?!.Milony Polakow zostalo perfidnie okradzionych inflacją ,w Bankach oprocentowanie Ich ciezko zapracowanych lokat to ,najczesciej 2,5% , równocześnie info niesie ze Banki jak PKO BP osiagaja histortczne szczyty zysków ,Polacy sa dojeni ,oszukiwani ,okradaji przez całą machinę rządzących w zmowie ,gazety nie sa niezależnie np pod artykułami o PPK nie mozna dac postu bo to takie dobre ,zero krytyki a Ty tu o czym ,o mowie ktora jest pikna ale to jest teraz dla Ciebie najwazniejsze ,przeciez Warszawiacy tez maja swoja gware , posłuchaj z archiwow Foga,Anke Bilecka itp, a Ty tu nam takie bzdety .Czlowieku ludzie byli i są cale Ich zycie okradacni , weź sie do roboty ,chwyc za worek i potrzasnij az sie obudzisz.
  • Lapanec 30 stycznia 2024 09:56 Jo- hopie to Wy tam jeszcze musicie ustalic czy bydziecie gaworzyc jak w Zabrzu czy jak w Sosnowcu albo w Rybniku i czy aszynbecha to napewno wszedzie to samo i czy to bydzie bardziej Slasko Goralski ,Polski czy moze ,Niemiecki i to bydze jeszcze kilka kadencji brania w tej Uni gazy trwalo zanim stwiedzicie ze przechodzicie edna na Kaszubski albo Pruski.

Dodaj komentarz