post image
JSW / fot. Dawid Lach

W grudniu 2023 roku, JZR zainaugurowało działanie pierwszego, w pełni zrobotyzowanego stanowiska produkcji krążników do przenośników taśmowych, wyposażonego w trzy roboty manipulacyjne, dwa roboty spawalnicze i obrabiarkę CNC. Ta inwestycja nie tylko podniosła wydajność produkcji o 26 proc., ale również zmniejszyła zapotrzebowanie na pracę ludzką o połowę, co jest odpowiedzią na rosnące braki wykwalifikowanej kadry.

Strategiczne podejście do robotyzacji

Pod kierownictwem Rafała Rychtera, JZR nie ustaje w dążeniu do dalszej automatyzacji. Utworzenie specjalnego zespołu zadaniowego do robotyzacji procesów produkcyjnych podkreśla zaangażowanie spółki w standaryzację i efektywność operacyjną. Analiza i wdrażanie sztucznej inteligencji (AI) w zarządzaniu produkcją i logistyką zwiastuje nową erę w przemyśle, gdzie maszyny współpracują z ludźmi, a nie zastępują ich.

– Robotyzacja procesów produkcyjnych umożliwia nam bardziej efektywną realizację procesów produkcyjnych. Będzie szybciej, taniej i dokładniej. Robotyzacja stanowisk produkcyjnych jest również odpowiedzią na powszechne braki wykwalifikowanej kadry. Aktualnie koncentrujemy się na automatyzacji i robotyzacji procesów związanych z wytwarzaniem krążników do przenośników taśmowych. Ale na tym nie koniec. Przedmiotem aktualnych naszych dalszych analiz jest także praktyczne wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji AI – m.in. w zakresie zarządzania wybranymi procesami jak produkcja i logistyka – mówi Rafał Rychter, prezes JZR.

Korzyści i perspektywy

Robotyzacja nie tylko zwiększa precyzję i efektywność, ale także chroni zdrowie pracowników, ograniczając ich ekspozycję na niebezpieczne warunki. JZR, realizując wizję pracy wspieranej przez roboty, podkreśla również ważność ciągłego poszukiwania obszarów do dalszej automatyzacji.

Beneficjentem innowacyjnych linii produkcyjnych JZR jest Jastrzębska Spółka Węglowa, która otrzymuje produkty o gwarantowanej wysokiej jakości przy niższych kosztach jednostkowych. To współpraca przekłada się na wzrost konkurencyjności i efektywności w całym łańcuchu dostaw.

– Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uzgodnimy kolejne obszary do zautomatyzowania, gdzie w „w ręce robotów” oddamy kolejne procesy produkcyjne. Robotyzacja dla takich firm jak Jastrzębskie Zakłady Remontowe, to w obecnych czasach konieczność. Zgodnie z aktualnie obowiązującym trendem rynkowym – robotyzacja procesów produkcyjnych staję się coraz powszechniejszym działaniem – którą dobrze podsumowuje stwierdzenie: „Dążymy do rozwiązań, w których ludzie pracują z robotami, a nie jak roboty”– mówi Rafał Rychter, prezes JZR.

Przełom dokonany przez Jastrzębskie Zakłady Remontowe w dziedzinie robotyzacji jest nie tylko dowodem na innowacyjność spółki, ale także sygnałem dla całego przemysłu, że przyszłość należy do tych, którzy inwestują w technologie.

Komentarze

Dodaj komentarz