Materiał partnera
Materiał partnera

Czym są lumeny i po co się ich używa?

Większość osób jest przyzwyczajona do tego, że moc światła podawana jest w Watach. Odkąd na rynku pojawiło się oświetlenie LED-owe, to zaczęło się zmieniać. Wszystko ze względu na to, że działa ono w zupełnie innej technologii. W przypadku żarówek tego typu w specyfikacji również widnieje liczba Watów. Te nie określają jednak intensywności dawanego światła, a jedynie wskazują na to, jakie ma ono zużycie energii.

Na ilość światła emitowanego przez jego źródło wskazuje strumień świetlny. Jego jednostką są właśnie lumeny. W skrócie określa się je symbolem lm. Tłumacząc najprościej jak się da, lumeny oznaczają jasność żarówki. Im jest ich więcej, tym daje ona więcej światła, czyli oświetlenie jest bardziej wydajne.

Czytaj także: Ile światła daje lumen? - Porównanie strumienia świetlnego

Ile światła daje lumen?

Pozostaje jeszcze pytanie ile światła daje lumen. Zazwyczaj przelicza się je na Waty. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że Wat, Watowi nierówny. Ta sama ilość lumenów będzie dawała inną liczbę Watów w przypadku żarówek LED-owych i tradycyjnych. Warto zobaczyć to na przykładzie.

Tradycyjna żarówka o mocy 60 W może mieć od 500 do 800 lumenów. Taki sam strumień świetlny będzie miało oświetlenie LED-owe o mocy zaledwie 6-8 W.

Ponieważ wyższa ilość lumenów przypadających na 1 Wat mocy oświetlenia, oznacza jego większą wydajność, a więc i niższy pobór energii, nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór żarówek działających w technologii LED.

Zdjęcie załączonych żarówek
Żarówki LED-owe coraz częściej zastępują tradycyjne / Materiał partnera

Jak dobrać moc oświetlenia do pomieszczenia?

Ze względu na dużą energooszczędność, żarówki LED-owe coraz częściej zastępują te tradycyjne. Tylko jaka moc będzie odpowiednia w przypadku różnych pomieszczeń? Większość osób kieruje się przeliczeniami na metr kwadratowy. Warto jednak mieć na względzie, że tak naprawdę wiele zależy nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale też jego wysokości, koloru ścian i tego, jaką pełni rolę. Istotne jest też to, czy jest w nim dobry dostęp do światła zewnętrznego.

Jeśli chodzi o standardowo używane przeliczniki, uznaje się, że w przypadku kuchni czy pokoju dziennego należy wybrać oświetlenie o mocy 200-400 lm/m2. Jeszcze więcej mocy powinny mieć żarówki w łazience. Tutaj najlepszym wyborem będzie wybór oświetlenia o mocy 300-500 lm/m2. Słabsze oświetlenie będzie natomiast wystarczające w korytarzu. Tu może wystarczyć nawet 100-200 lm/m2.

Więcej ciekawych treści o oświetleniu LED znajdziesz na blogu ELED.pl - Oświetlenie LED na miarę Twoich potrzeb!

2

Komentarze

  • Krzychu 27 marca 2024 08:43Przecież pisze ewidentnie że to artykuł sponsorowany czego się po tym spodziewać :D
  • Kolumb70 27 marca 2024 07:33Proponuję, aby autor zapoznał się z definicją "żarówki" !! Reasumując: nie ma czegoś takiego jak żarówka led !!

Dodaj komentarz