Wystawa prasowego żartu

„Żart prasowy” to tytuł wystawy, którą od dziś, 7 maja, do 27 maja można oglądać w galerii Epicentrum Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu. Zebrano tu rysunki satyryczne Zbigniewa Jujki, a całość honorowym patronatem objął sam marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Jak zapewniają organizatorzy przedsięwzięcia, ekspozycja zaspokoi gusty najbardziej nawet wybrednych koneserów sztuki oraz rozbawi największych ponuraków. Dodają również, iż ekspozycja pochodzi z najwyższej półki polskiej sztuki karykatury, bo to przecież nie jest bez znaczenia.
Autor wystawy zadebiutował w 1953 roku na łamach „Gazety Zielonogórskiej”. Jest twórcą aż kilkudziesięciu tysięcy rysunków satyrycznych, które doczekały się publikacji w wielu czasopismach i dziennikach, również zagranicznych. Zbigniewa Jujkę najlepiej znają czytelnicy gdańskiego „Dziennika Bałtyckiego” oraz „Gazety Kieleckiej” (dawniej „Słowo Ludu”). Artysta od ponad 44 lat publikuje w „Dzienniku Bałtyckim” swój cotygodniowy „Dzienniczek”, czyli serwis aktualności satyrycznych. Z kolei w Kielcach od ponad 46 lat prowadzi najstarszą w prasie polskiej rubrykę: „Kroniczkę Aktualności”. Po likwidacji „Słowa Ludu” można ją znaleźć w „Echu Dnia”. Z twórczością Zbigniewa Jujki można również spotkać się na łamach innych tytułów, tak starych, jak i nowych.
O tym, że jest to artysta, mimo specyficznego charakteru swej twórczości, bardzo poważny i płodny, świadczy fakt, że wydał ponad 50 albumów autorskich oraz zilustrował kilkadziesiąt książek. Jego prace publikowane są w wielu albumach poświęconych polskiej i europejskiej satyrze, wydawanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. On sam uczestniczył w wielu krajowych i zagranicznych wystawach satyry polskiej. Jest wielokrotnym laureatem Złotej Szpilki. W roku 2000 otrzymał nagrodę Eryka, a w 2003 i 2004 Błękitnego Melonika Charliego. W roku 2006 wyróżniony został Nagrodą Pomorską, odznaką Pro Ecclesia et Populo oraz medalem Gloria Artis. Zdobył także kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych konkursach, między innymi w Montrealu, Berlinie, Ankonie, Bordigherze, Knokke-Heist, Skopie i Tokio.

Komentarze

Dodaj komentarz