Włodzimierz Sularz jest przekonany, że w ciagu trzech miesięcy gołebie znikną z rybnickiego rynku
Włodzimierz Sularz jest przekonany, że w ciagu trzech miesięcy gołebie znikną z rybnickiego rynku

Od kilku dni żyjące na rybnickim rynku gołębie straszą dwa wywodzące się z Meksyku jastrzębie Harisa. To prawdopodobnie decydujące starcie w wojnie, jaką rynkowym gołębiom wypowiedziały władze miasta.

Dwaj doświadczeni sokolnicy z Myszkowa, którzy wcześniej przegonili m.in. gołębie z katowickiego ronda, będą pracowali w Rybniku przez pięć dni w tygodniu po blisko osiem godzin do końca lipca. Ma to wystarczyć do skutecznego przepłoszenia miejskich ptaków. Jastrzębie nie polują na gołębie, a tylko je płoszą, wykonując krótkie loty nad płytą rynku. Jak mówi Włodzimierz Sularz, jeden z sokolników, pierwsze efekty powinny być widoczne już po miesiącu ich pracy. Ptaki posiadające odpowiednie dokumenty są oczywiście zaobrączkowane, ale mają też przytwierdzony do nogi niewielki dzwoneczek oraz mikronadajnik, pozwalający odnaleźć je w razie zagubienia w obcym dla nich terenie.

Na dziś wiadomo, że jastrzębie już skradły gołębiom popularność i są obecnie największą atrakcją rybnickiego rynku. Rybniczanie namiętnie je fotografują, a sokolników zasypują pytaniami o te ptaki.

2

Komentarze

  • mikser123 Tego się nie da skomentować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 07 maja 2010 20:12 My mieszkańcy Rybnika nie zgadzamy się na likwidację rybnickich gołębi.Wiemy,że opinie w tej sprawie są podzielone, jednak te ptaki są własnością skarbu państwa.O każdą własność trzeba dbać.Jest to forma zabytku pokoleniowego, ponieważ gołębie na Śląsku były od zawsze,tak samo jak te stare kamieniczki. Ubogi byłby rynek bez zabytkowych kamienic jak i bez gołębi.Te zwierzęta mają zagwarantowane prawo bytu w prawie państwowym i to godnego bytu. Tymczasem one głodują i są mordowane,mają obcięte i związane kończyny oraz powyrywane pióra.Najwyrażniej sprawiają też dużą frajdę niektórym kierowcom, którzy najeżdżają na nie.Nie uważacie,że to bestialstwo! O przyrodę trzeba dbać.To piękne ,mądre ptaki i trzeba im pomóc.Każda istota żywa w jakiś sposób zanieczyszcza środowisko,ale to nie powód,by ją niszczyć.Unicestwiamy gołębie,choć w naszym kraju istnieje ochrona przyrody.Przyroda jest wartością, której nie da się przeliczyć na pieniądze.Przyroda stanowi własność wszystkich, także przyszłych pokoleń.Przykładem pozytywnych działań są prace posłów Sejmu Krajowego.W 1868 roku uchwalono ustawę o zakazie łapania,tępienia itp.ptaków W Polsce problematyką ochrony środowiska zajmuje się Ministerstwo Ochrony Środowiska.Obecnie w Polsce sprawy ochrony środowiska regulują 2 ustawy: Ustawa o ochronie przyrody 1991 rok oraz o ochronie i kształtowaniu środowiska 1994 rok.Istnieje też Liga Ochrony Przyrody.Nadmieniam jeszcze,że w świetle prawa nie istnieje zakaz dokarmiania ptaków,o czym obywatele nie zostali poinformowani.
  • mikser123 Tego się nie da skomentować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 07 maja 2010 20:03 My mieszkańcy Rybnika nie zgadzamy się na likwidację rybnickich gołębi.Wiemy,że opinie w tej sprawie są podzielone, jednak te ptaki są własnością skarbu państwa.O każdą własność trzeba dbać.Jest to forma zabytku pokoleniowego, ponieważ gołębie na Śląsku były od zawsze,tak samo jak te stare kamieniczki. Ubogi byłby rynek bez zabytkowych kamienic jak i bez gołębi.Te zwierzęta mają zagwarantowane prawo bytu w prawie państwowym i to godnego bytu. Tymczasem one głodują i są mordowane,mają obcięte i związane kończyny oraz powyrywane pióra.Najwyrażniej sprawiają też dużą frajdę niektórym kierowcom, którzy najeżdżają na nie.Nie uważacie,że to bestialstwo! O przyrodę trzeba dbać.To piękne ,mądre ptaki i trzeba im pomóc.Każda istota żywa w jakiś sposób zanieczyszcza środowisko,ale to nie powód,by ją niszczyć.Unicestwiamy gołębie,choć w naszym kraju istnieje ochrona przyrody.Przyroda jest wartością, której nie da się przeliczyć na pieniądze.Przyroda stanowi własność wszystkich, także przyszłych pokoleń.Przykładem pozytywnych działań są prace posłów Sejmu Krajowego.W 1868 roku uchwalono ustawę o zakazie łapania,tępienia itp.ptaków W Polsce problematyką ochrony środowiska zajmuje się Ministerstwo Ochrony Środowiska.Obecnie w Polsce sprawy ochrony środowiska regulują 2 ustawy: Ustawa o ochronie przyrody 1991 rok oraz o ochronie i kształtowaniu środowiska 1994 rok.Istnieje też Liga Ochrony Przyrody.Nadmieniam jeszcze,że w świetle prawa nie istnieje zakaz dokarmiania ptaków,o czym obywatele nie zostali poinformowani.

Dodaj komentarz