Źródło: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu.
Źródło: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu.

Zajęcia „Joga dla kręgosłupa” zostały zorganizowane w bibliotece dla najstarszej grupy uczestników projektu „Biblioteka bez barier”. W okresie od czerwca do początku sierpnia 2021 roku, odbyło się w sumie 20 godzin profesjonalnych treningów dostosowanych specjalnie do profilu i możliwości uczestników.

Początkowo na zajęciach wprowadzono łagodne ćwiczenia relaksacyjno-ruchowe połączone z technikami oddechowymi. Fizyczna i mentalna relaksacja są bowiem podstawowym warunkiem na poprawne wykonanie ćwiczeń jogi. Po kilku pierwszych treningach wprowadzono kolejne ćwiczenia wzmacniające i usprawniające ciało poprzez asany stojące, siedzące, skręcające i odwrócone, poprawiające funkcjonowanie kręgosłupa, układu oddechowego i krążenia. Dołączono też bardziej zaawansowane ćwiczenia mentalne – zwiększające dobre samopoczucie. Na ostatnich zajęciach wszyscy uczestnicy wykonali samodzielnie stanie na głowie, łącznie z najstarszym w grupie uczestnikiem w wieku 84 lat. Pokazuje to jak dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie uczestników miały przeprowadzone zajęcia. Wielu z nich zadeklarowało dalsze praktykowanie jogi w domowym zaciszu oraz chęć uczestnictwa w innych zorganizowanych zajęciach.

Projekt „Biblioteka bez barier” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 

Źródło: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

  • Danka 30 sierpnia 2021 16:45Sama spróbowałam i serdecznie polecam, taki ćwiczenia są super. Dodatkowo też polecam w ramach zadbania o nasz kręgosłup kupno nowego materaca, to również ostatnio zrobiłam i widzę niesamowitą różnicę. Śpię teraz jak dziecko, a plecy mnie nie bolą. Skorzystałam z https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe

Dodaj komentarz