Ten wspomniany, „oświecony” standard niestety nie dotarł jeszcze do rybnickiej dzielnicy Zebrzydowice, gdzie aż chciałoby się zawołać jak Goethe: „Więcej światła!”. Na jedynych w tej części miasta miejscach sportu, rekreacji i integracji po zmierzchu panują egipskie ciemności. To boisko Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 przy ul. Buhla i miejski „plac integracyjny” przy ul. Krzywej. Te ogólnodostępne, należące do miasta obiekty w Zebrzydowicach po zmierzchu przestają być miejscami lokalnej aktywności, bo najzwyczajniej w świecie jest tam ciemno. A szkoda.
Światło w tunelu daje jednak budżet obywatelski Rybnika 2023, w ramach którego jedyny projekt lokalny w dzielnicy dotyczy właśnie doświetlenia boiska szkolnego. Projekt numer 41 pt. „Jaśniej, zdrowiej i bezpieczniej w Zebrzydowicach” uwzględnia instalację pięciu lamp, co bez wątpienia podniesie bezpieczeństwo użytkowników obiektu oraz pozwoli na dłuższe korzystanie z niego przez dzieci i młodzież dzielnicy, wpływając pozytywnie na poprawę ich kondycji fizycznej i zdrowia.
Szkolne boisko jest jedynym miejskim obiektem sportowo-rekreacyjnym w Zebrzydowicach, gdzie mieszkańcy dzielnicy, a zwłaszcza młodzież, mogą spotykać się uprawiając sport. Jest ono bardzo uczęszczanym terenem po zajęciach lekcyjnych przez dzieci, młodzież oraz starszych mieszkańców dzielnicy. Jest miejscem aktywnego spędzania czasu przez młodzież, bez smartfonów przyklejonych do ręki. Realizacja projektu nie tylko poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu, ale przede wszystkim zwiększy jego potencjał i sprawi, że nawet w późne wieczory oraz w okresie wiosny i jesieni boisko będzie mogło tętnić sportowym życiem, a szkoła zyska atrakcyjniejszy obiekt sportowy.
Żeby jednak tak się stało, projekt musi zostać wybrany głosami z Zebrzydowic w głosowaniu do budżetu obywatelskiego. Zachęcam więc wszystkich mieszkańców dzielnicy do głosowania, które odbędzie się już przyszłym tygodniu, od 3 do 9 października. Najprościej zagłosować przez internet, na stronie www.budzet-obywatelski.rybnik.eu Tam też znajduje się więcej informacji o projektach, głosowaniu itp.
To, czego dotychczas nie zrobiło miasto, można oczywiście połatać budżetem obywatelskim. Nie taka jednak powinna być droga, bo władze samorządowe z zasady mają dbać o swoje obiekty. Korzystają z nich przecież młodzi mieszkańcy miasta.
Komentarze