Materiał prasowy
Materiał prasowy

Przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego. 9 czerwca w całej Unii Europejskiej wybierzemy przedstawicieli do jednego z najdziwniejszych parlamentów świata. Dlaczego dziwnego? Bo, pomimo że swoim zasięgiem obejmuje prawie pół miliarda ludzi, to nie ma inicjatywy ustawodawczej. Dlaczego o tym piszę? Przez 8 ostatnich lat w telewizji publicznej słyszeliście, ze Europarlament może wszystko. Wszystko, co było złe – wymyślone było w Brukseli.

Parlament Europejski to tylko część tej ważnej, europejskiej układanki. Tak naprawdę politykę europejską kreuje Rada Europejska na poziomie szefów państw i Rada Unii Europejskiej na poziomie poszczególnych ministerstw. I to właśnie w Radzie UE zapadają szczegółowe decyzje, głównie większością kwalifikowaną. I nawet Komisja Europejska (zatwierdzana przez Parlament Europejski w pierwszym półroczu kadencji) może dużo więcej. To właśnie akty legislacyjne z Komisji Europejskiej trafiają pod głosowania Parlamentu Europejskiego i to nad nimi pracujemy tak w komisjach, jak i na głosujemy je później na sesjach plenarnych.

Warto to wszystko przypomnieć, bo czekają nas w tej kampanii populistyczne obietnice i masę fake newsów na temat Unii Europejskiej i miejsca Polski w jej strukturach.

Co więcej, rośnie w siłę antyeuropejska narracja (nie tylko w Polsce), która służy tylko i wyłącznie Rosji i jej sojusznikom.

Czy Unia jest idealna? Nie jest. Proces decyzyjny trwa zdecydowanie zbyt długo, polityka informacyjna nie jest dostosowana do bieżących czasów krzykliwego nagłówka i mediów społecznościowych. Czy daje nam bezpieczeństwo? Tak, ale czym bardziej Europa będzie zintegrowana, pewna swego, autonomiczna w stosunku do nawet największych partnerów (na których decyzje nie mamy wpływu) tym będzie silniejsza. Dyskusja czy ma to być bardziej Europa Ojczyzn, Regionów czy federacja europejska to już inna para kaloszy i daleka przyszłość. Najważniejsze, by Unia przetrwała, wzmacniała się, a jej poszczególne państwa członkowskie bogaciły się i były bezpieczne w tych trudnych czasach.

O tym będą te wybory. Warto w czasie kampanii, w 20-lecie przystąpienia Polski do Unii trochę więcej na temat integracji europejskiej pomyśleć i iść na wybory.

Bo wróg na wschodzie nie śpi.

Łukasz Kohut

2

Komentarze

  • hmmm 08 maja 2024 10:27Pytanie obywatelskie: Czy jako Poseł i Europoseł zgłosi Pan ten temat wymiarowi sprawiedliwosci . Mamy kolejną aferę równą aferze alkoholowej z lat 90tych , ale żartem i na serio o co chodzi: Bezrobotnla Kaczyńska wg WP prosi o wpłaty. Jest to Nowy projekt PiS”…nic prostszego zdobyć forse. Niech poszuka drugiego tak głupiego kraju jak Polska i się w nim jako obcokrajowiec zatrudni tylko na jeden miesiąc. Dostanie od PISu kosztem inflacji i spoleczenstwa jako taki "emeryt ""w zamian co roku 13stke ,14stke , ochronę medyczną- pełny zakres, rente rodzinną na wypadek śmierci , lekarstwa refinansowane, zasiłek pogrzebowy ,ulgi na przejazdy itp,itp. Nie będzie musial/a żebrać...tj W swoim kraju emerytką mogla by zostac dopiero po 67r zycia i 20latach pracy i dopiero wowczas gdy nabyla by te prawa.. Nam wiec w Polsce afere równą tej alkoholowej z lat 90tych. Przeciez tym powinna zajac sie prokutatura . Masa kobiet po 60r obcokrajowców na tym jedzie gdyz PIS rozdawał jak slepy pieniadze na wszystko nie baczac czyim kosztem .Do tego dodajmy Urlopy Gornicze platne jak praca na dole bez obowiązku nawet odsniezania miasta i wiele innych przegiec na koszt spoleczenstwa dla ktorego nie mieli dla spracowanych na emerytury stażowe. ... co za zaniedbania urzednicze.
  • hmm 08 maja 2024 10:20Czy jako Pisel i Europosel zgłosi Pan ten temat wymiarowi sprawiedliwosci . Mamy kolejną afere równa aferze alkoholowej z kat 90tych .ale żartem i na serio o co chodzi: Bezrobotnla Kaczyńska wg WP prosi o wpłaty. Jest to Nowy projekt PiS”…nic prostszego zdobyć forse. Niech poszuka drugiego tak głupiego kraju jak Polska i się w nim jako obcokrajowiec zatrudni tylko na jeden miesiąc. Dostanie od PISu kosztem inflacji i spoleczenstwa jako taki "emeryt ""w zamian co roku 13stke ,14stke , ochronę medyczną- pełny zakres, rente rodzinną na wypadek śmierci , lekarstwa refinansowane, zasiłek pogrzebowy ,ulgi na przejazdy itp,itp. Nie będzie musial żebrać...tj W swoim kraju emerytką mogla by zostac dopiero po 67r zycia i 20latach pracy i dopiero wowczas nabyla by te prawa.. to jest dopiero afera rowna tej alkoholowej z lat 90tych. Przeciez tym powinna zajac sie prokutatura .Mase kobiet po 60r obcokrajowców na tym jedzie gdyz PIS rozdawał jak slepy pieniadze na wszystko nie baczac czyim kosztem .Do tego dodajmy Urlopy Gornicze platne jak praca na dole bez obowiązku nawet odsniezania miasta i wiele innych przegiec na koszt spoleczenstwa dla ktorego nie mielisci dla spracowanych na emerytury stazowe. ... co za glupie rzady.

Dodaj komentarz