Materiał partnera
Materiał partnera

Po drugie dlatego, że dziś już nikt nie czeka, aż zaćma dojrzeje. Takie postępowanie jest uznawane za błąd w sztuce medycznej! Jest diagnoza, można przeprowadzić zabieg usunięcia zaćmy. Kropka. 

W przebiegu powstawania zaćmy nabytej jest czas na to, żeby tę podstępną chorobę zdiagnozować i zatrzymać  jej degeneracyjne działanie, a tym samym ocalić wzrok - mówi doktor Victor Derhartunian z Kliniki Laserowej Korekcji Wzroku Swisslaser w Warszawie. -  Wciąż nie umiemy leczyć zaćmy farmakologicznie, ale zabiegi usunięcia zmętniałej soczewki własnej i wszczepienia soczewki sztucznej są już na takim etapie zaawansowania, że naprawdę nie ma się czego bać. Śmiało można też mówić, że nowoczesne rozwiązania w konstrukcji  sztucznych soczewek wszczepialnych są tak dobre dla pacjentów, jak nie były jeszcze nigdy w historii chirurgii zaćmy! 

Zaćma - nie przegap pierwszych objawów

Kiedy soczewka zaczyna mętnieć, doświadczamy takich objawów, jak:

  • pogorszenie widzenia na odległość,
  • problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw,
  • lepsze widzenie w pochmurne dni,
  • widzenie przedmiotów „jak przez brudną szybę”,
  • pogorszenie się samoobsługi w związku z zaburzeniami widzenia. 

Łatwo je bagatelizować, zwłaszcza jeśli ma się wadę wzroku i człowiek przywykł już do okresowych zmian komfortu widzenia oraz np. wciąż trwającej progresji wady, z którą wiąże się konieczność wymiany okularów raz na jakiś czas. Jeśli jednak w/w dolegliwości nie ustępują i nie możemy przypisać ich przemęczeniu, a wymiana okularów nie przynosi pożądanego efektu i mamy wrażenie, że okulista/optometrysta “nie umie” znaleźć szkieł adekwatnych do naszych potrzeb, trzeba przeprowadzić diagnostykę w kierunku zaćmy.

Nie powinny z nią zwlekać zwłaszcza osoby, które mają już zaćmę w wywiadzie rodzinnym i/albo borykają się z wysoką wadą wzroku. 

Ulegamy złudzeniu, że zaćma jest wyłącznie chorobą wieku starczego - tłumaczy doktor Derhartunian. - Tymczasem są też jej postacie wrodzona czy powikłana. Z tą pierwszą można się po prostu urodzić, ta druga pojawia się jako powikłanie po innych przewlekłych chorobach oczu (np. jaskra, odwarstwienie siatkówki, retinopatia barwnikowa, stany zapalne, duża krótkowzroczność) albo chorobach ogólnoustrojowych (np. cukrzycy, niedoczynności przytarczyc). Może też mieć charakter polekowy, czyli powstawać wskutek niekorzystnego oddziaływania niektórych leków, np. sterydów, które stosuje się m. in. w astmie i Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów czy Chorobie Leśniowskiego-Crohna.

Badanie oczu pod kątem zaćmy nie jest skomplikowane. Doświadczonemu lekarzowi podczas diagnozowania wystarczy, że obejrzy zmętniałą soczewkę przy rozszerzonych źrenicach. 

Leczenie zaćmy = zabieg usunięcia soczewki własnej i wszczepienia soczewki sztucznej

Kiedy słyszymy diagnozę: zaćma, zwlekanie z zabiegiem jej usunięcia nie ma sensu. Choroba się nie cofnie i nie zatrzyma. Im szybciej uda się w naszym oku wymienić mętniejącą soczewkę własną (która twardnieje, robi się coraz grubsza i sztywniejsza, a wreszcie rozpiera się w oku, powodując wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i narażając nas na atak jaskry), tym mniejsze ryzyko powikłań.

Decyzja o operacji wiąże się z koniecznością przeprowadzenie dodatkowych badań:

  • autorefraktometrii,
  • biometriii,
  • badania dna oka,
  • badania OCT plamki. 

Jeśli zdecydujemy się na zabieg w prywatnej placówce, całą diagnostykę przed wszczepieniem sztucznych soczewek przeprowadza się na miejscu w klinice. Tu zawsze jest możliwość wyboru sztucznych soczewek z grupy PREMIUM - perfekcyjnie dobranych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Najnowocześniejsze implanty (sztuczne soczewki) z grupy PREMIUM pozwalają dodatkowo na:

  • korekcję krótkowzroczności i nadwzroczności, czyli dalekowzroczności,
  • korekcję astygmatyzmu (soczewki toryczne),
  • korekcję starczowzroczności (soczewki multifokalne, czyli wieloogniskowe),
  • poprawę widzenia kontrastowego (soczewki asferyczne),
  • profilaktykę zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – AMD (soczewki z filtrem UV oraz filtrem światła niebieskiego).

Jeśli zabieg przeprowadzany będzie w ramach ubezpieczenia, można otrzymać wyłącznie standardowe soczewki jednoogniskowe, które gwarantują, że wyraźnie widzi się tylko w jednej odległości albo soczewki toryczne, które pozwalają na jednoczesne usunięcie zaćmy i korekcję astygmatyzmu (refundowane są wyłącznie toryczne soczewki jednoogniskowe, a mogą je dostać tylko osoby z zaćmą i astygmatyzmem równym lub przewyższającym dwie dioptrie). 

Operacja usunięcia z oka nieprzeziernej soczewki własnej pacjenta i wszczepienia soczewki sztucznej może się odbyć metodą fakoemulsyfikacji (usunięcie zaćmy za pomocą ultradźwiękowej końcówki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej) albo femtoemulsyfikacji (metoda polegająca na wykonaniu mikronacięć w rogówce wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym i usunięciu przez nie zmętniałej soczewki a następnie wprowadzeniu soczewki sztucznej).

Oba zabiegi są krótkie (kilkanaście minut do pół godziny) i bezbolesne.

Komentarze

Dodaj komentarz